Jak przygotować się do rocznego rozliczenia CIT?

Prowadząc przedsiębiorstwo w formie np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki akcyjnej czy też spółki komandytowo-akcyjnej, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z tym konieczne jest złożenie rocznego sprawozdania, które składane jest w ramach formularza CIT-8.

Roczne rozliczenie podatku CIT

Podstawową zasadą w tym przypadku jest zatem, że podatnicy CIT, po zakończeniu roku podatkowego, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Po złożeniu takiego sprawozdania konieczna jest także oczywiście zapłata podatku wynikająca z zeznania – do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy dane zeznanie. Standardowy termin wysłania tej deklaracji to zatem 31 marca roku następującego po roku, za który się rozliczamy.

Warto przy tym pamiętać, że terminy złożenia zeznania rocznego CIT-8 w 2022 roku za poprzedni rok zostały jednak wydłużone o dodatkowe trzy miesiące. Co ciekawe, także osoby bez przychodów i kosztów w danym roku muszą złożyć zeznanie w formie tzw. zerowego formularza CIT8.

Przygotowanie do złożenia rocznego rozliczenia CIT 

Do złożenia takiego rocznego rozliczenia podatku CIT trzeba się jednak wcześniej odpowiednio przygotować. Poza samym zeznaniem, trzeba także przygotować:

  • sprawozdanie finansowe – należy złożyć je w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego,
  • sprawozdanie o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego – które złożyć należy razem z formularzem CIT8.

Samo zeznanie w formie formularza CIT8 powinno zostać przygotowane w formie elektronicznej (w systemie e-Deklaracje CIT) i w tej formie przekazane do Urzędu Skarbowego (z wyjątkiem podatników CIT, którzy osiągnęli tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców). Konieczne jest wcześniej zatem zebranie odpowiednich danych wymaganych w formularzu dotyczących przedsiębiorstwa – w tym także wybór odpowiedniego roku podatkowego, właściwego urzędu skarbowego czy też obliczenie należnego podatku.

Złożenie tego formularza jest bezpłatne i konieczne do niego może być dołączenie dodatkowych formularzy takich jak m.in. CIT-8/O (w razie skorzystania z ulg podatkowych) czy też CIT-D (w razie otrzymywania darowizn).

Przed złożeniem formularza CIT8 sprawdź przygotowaną przez nas listę kontrolną:

  • Dokonanie wyboru właściwego formularza CIT8.
  • Wskazanie roku podatkowego.
  • Określenie właściwego urzędu skarbowego.
  • Przygotowanie i wpisanie w formularzu danych podatnika.
  • Określenie i przygotowanie załączników.
  • Obliczenie należnego podatku.
  • Podpis i złożenie formularza.

Zmiany w CIT – konsekwencje Polskiego Ładu

Warto także pamiętać, że nowe przepisy Polskiego Ładu dotyczące CIT zmieniają m.in. amortyzację, zawieszenie minimalnego podatku dochodowego czy też definicję przychodów. Zmieniają się także przepisy dotyczące tzw. estońskiego CIT-u. Na te elementy warto szczególnie zwrócić uwagę przy przygotowywaniu rocznego rozliczenia CIT, gdyż bez znajomości nowych przepisów wynikających z Polskiego Ładu prawidłowe złożenie takiego rozliczenia może okazać się znacznie utrudnione.

Potrzebujesz więcej informacji albo porady w zakresie rocznego rozliczenia CIT? Zapisz się na kurs! 

,,Podatek dochodowy od osób prawnych 2022 r. – zmiany w ramach Polskiego Ładu 1.0 i 3.0”

 

Powiązane artykuły