Trzy kroki do założenia własnego biura rachunkowego

Wiele osób zastanawia się często nad ,,przejściem na swoje” i założeniem własnego biznesu, zamiast pracy na etacie. Podobnie często ma to miejsce w przypadku księgowych oraz założenia własnego biura rachunkowego. Z prowadzeniem własnego biznesu wiąże się ryzyko, natomiast może to przynieść także wiele korzyści. Nie każda osoba jednak wie, w jaki sposób może prowadzić własną działalność, o co należy wcześniej zadbać oraz w jaki sposób można założyć własne biuro rachunkowe. Opowiadamy w dzisiejszym artykule o tym, jak można zrobić to w trzech prostych krokach.

 

Krok I – Wybór formy działalności i rejestracja

Założenie własnego biura rachunkowego wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz zdolności biznesowych. Warto także pamiętać, że aby założyć własne biuro rachunkowe, istotne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Osoba zakładająca biuro rachunkowe powinna posiadać ukończone studia z zakresu rachunkowości lub posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe.

W zależności od preferencji i celów biznesowych, biuro rachunkowe może zostać założone w różnych formach prawnych, takich jak np. spółka z o.o., spółka jawna, spółka komandytowa czy też jednoosobowa działalność gospodarcza. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przeanalizować każdą z nich przed podjęciem decyzji. Najpopularniejszą formą prowadzenia biura jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która wymaga złożenia formularza CEIDG-1.

W zależności od wybranej formy prowadzenia działalności, różne będą nasze dalsze kroki związane z rejestracją biura rachunkowego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczająca jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Natomiast w przypadku wyboru działalności w formie spółki handlowej, konieczne będzie zarejestrowanie działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym (czyli KRS). Konieczne będzie także spełnienie wymagań związanych np. z zawarciem odpowiedniej umowy spółki (albo statutu), ustanowieniem organów w spółce, a także niekiedy zadbaniem o wniesienie odpowiedniego kapitału zakładowego do spółki. Należy określić także właściwy kod PKD  działalności – przy biurze rachunkowym będzie to 69.20.Z (działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe).

 

Krok II – Wybór formy opodatkowania

Drugim ze wskazanych kroków jest wybór formy opodatkowania. W tym przypadku wybór formy opodatkowania może być uzależniony od szeregu indywidualnych kwestii i nie jest możliwe określenie z góry jednego, uniwersalnego i najlepszego sposobu opodatkowania dla biura rachunkowego. Przy biurze rachunkowym warto jednak pamiętać, że nie może być opodatkowane w formie ryczałtowej (odpada zatem zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej).

Możliwe jest zatem dokonanie wyboru pomiędzy zasadami ogólnymi oraz opodatkowanie za pomocą podatku liniowego. W kwestii VAT należy natomiast pamiętać, iż prowadzenie biura rachunkowego stanowi czynności doradztwa podatkowego, zatem nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT. Konieczne może być także zadbanie o posiadanie odpowiedniej kasy fiskalnej w biurze, a także oczywiście odprowadzanie właściwych składek do ZUS.

 

Krok III – Lokal, strona internetowa, marketing oraz KLIENCI

Ostatni i trzeci krok związany jest z zapewnieniem odpowiedniego lokalu dla biura rachunkowego, a także zadbanie o kwestie takie jak strona internetowa oraz marketing naszego biura. Przy lokalu warto skupić się na kwestiach związanych z opłatami za dane miejsce, jego lokalizacją, a także udogodnieniami dla potencjalnych klientów (związanych np. z dojazdem komunikacją miejską czy też parkingiem blisko biura). Bardzo ważne jest także oczywiście właściwe wyposażenie biura – mowa nie tylko o meblach oraz sprzęcie komputerowym, ale także programie do księgowania, który ułatwi nam pracę.

W dzisiejszych czasach podstawowym elementem, który może wyróżnić dane biuro rachunkowe oraz stanowić podstawowe źródło informacji o biznesie jest jego strona internetowa. Warto zatem zadbać o profesjonalne jej wykonanie, przejrzystość, szybkość ładowania oraz przyjemny dla odbiorcy interfejs. Korzystanie z takiej strony powinno być dla naszych klientów intuicyjne i pozwolić na szybkie uzyskanie pożądanych informacji.

Poza stroną internetową, warto skupić się także na prowadzeniu social media dla naszego biura rachunkowego. Istotnym jest, by pokazać się naszym klientom poprzez konta na portalach takich jak np. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, a nawet YouTube. Możemy za ich pomocą informować o naszych usługach, oferować darmową wiedzę naszym odbiorcom, a także pokazywać im naszą codzienną pracę.

Koniecznie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu OC biura rachunkowego, aby ograniczyć ryzyko właściciela biura.

Wszystkie powyższe kroki umożliwią utrzymanie na rynku nowego biura rachunkowego, gdy będzie obsługiwać zadowolonych KLIENTÓW, czego życzymy wszystkim osobom decydującym się na własne biuro rachunkowe!

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących prowadzenia własnego biura rachunkowego? Zapisz się na nasze kursy KursyIKiDP

Powiązane artykuły