Manicure w kosztach podatkowych?

W dzisiejszych czasach media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w promocji marek i produktów. Influencerki, czyli osoby posiadające znaczną liczba obserwujących i wpływ na swoją publiczność, często współpracują z różnymi markami i otrzymują wynagrodzenie za promowanie ich produktów. W kontekście podatkowym, influencerki mają możliwość zaliczania pewnych kosztów związanych z prowadzoną działalnością do kosztów uzyskania przychodów. Jak się okazuje, jednym z takich kosztów może być manicure.

Manicure jako koszt podatkowy

Manicure, czyli profesjonalne wykonywanie i pielęgnacja paznokci, jest często ważnym elementem wizerunku influencerki. Dbałość o prezencję, estetyka i profesjonalny wygląd są istotne w branży influencerów, gdzie obraz jest kluczowym aspektem. Dlatego też influencerki często decydują się na wykonanie manicure, który ma za zadanie uwydatnić ich styl i estetykę. Często w tym zakresie współpracują także z różnymi przedsiębiorstwami.

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Kluczowe znaczenie w tym kontekście posiada wydana niedawno indywidualna interpretacja z dnia 22 marca 2023 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.4011.172.2023.3.AD. W ramach wskazanego wniosku jedna z influencerek wskazała, iż prowadzi jednoosobową działalność, polegającą na publikacji w Internecie zdjęć oraz filmów w ramach współpracy reklamowej z klientami oraz na realizacji sesji zdjęciowych oraz filmowych na strony internetowe, a także media społecznościowe marek.

Firma wnioskodawczyni zajmuje się głównie obszarem fotografii/video kulinarnym i produktowym – tworzy ona m.in. video oraz zdjęcia kulinarne krok po kroku z widocznymi dłońmi. Koniecznym i wymaganym zabiegiem jest odpowiednia pielęgnacja dłoni widocznych na zdjęciach i filmach realizowanych na potrzeby kontrahenta. Wydatki na stylizację paznokci u kosmetyczki są w jej ocenie niezbędne do realizacji oraz autoprezentacji. Mają one związek przyczynowy z uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności. Bezpośrednim celem zabiegów dłoni (stylizacji paznokci) w salonie kosmetycznym jest możliwość właściwego i zgodnego z wymaganiami estetycznego i starannego przygotowania prezentacji. W ocenie wnioskodawczyni poniesienie tych wydatków jest niezbędne oraz konieczne i wynika wprost z charakteru prowadzonej działalności.

Pytanie w tej sprawie stanowiło to, czy wydatki poniesione na stylizację paznokci w salonie kosmetycznym w ramach prowadzonej działalności mogą zostać uznane jako koszty prowadzenia działalności? W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku własnym stanowisku wnioskodawczyni wskazała ona, że wydatki na stylizację paznokci u kosmetyczki mają związek przyczynowo-skutkowy z uzyskiwaniem przychodów z prowadzonej działalności, są jej kosztami prowadzonej działalności i powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W indywidualnej interpretacji dyrektor KIS wskazał, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Jak wskazywała ona bowiem w uzasadnieniu, kontrahenci wymagają od niej na zdjęciach i filmikach aby jej dłonie były widoczne, tworząc filmiki krok po kroku, prezentując gotowe produkty. Mają również wymagania co do koloru paznokci w zależności jaka jest to współpraca. Wnioskodawczyni wskazywała również, że na zdjęciach i w filmach realizowanych przez nią prezentowane są wyłącznie jej dłonie.

Tym samym, skoro celem poniesienia przez wnioskodawczynię wydatków na stylizację paznokci jest możliwość właściwego przygotowania się do udziału w zdjęciach i filmach uznać należy, że są to wydatki, które na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem działalności, pod warunkiem, że nie mają wyłącznie osobistego charakteru i zostaną właściwie udokumentowane.

W kontekście kosztów podatkowych, manicure może być zatem uznany za koszt uzyskania przychodów influencerki, jeśli jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością. Aby móc zaliczyć manicure do kosztów podatkowych, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim, influencerka musi prowadzić działalność gospodarczą i wykazać związek manicure z jej działalnością biznesową. Influencerka powinna zachować dokumentację potwierdzającą związek manicure z prowadzoną działalnością. W tym celu może być pomocne zachowanie faktur lub paragonów związanych z wykonaniem manicure, które potwierdzą poniesienie kosztu.

Chcesz wiedzieć więcej o kosztach uzyskania przychodu, szczególnie w zakresie reprezentacji i reklamy?Sprawdź i dołącz do kursu: Reprezentacja i reklama, sponsoring, sprzedaż premiowa oraz świadczenia na rzecz pracowników w VAT i podatkach dochodowych

Powiązane artykuły