KSeF 3 – 2 – 1 Start!
KSeF – kiedy start?
Gotowi do startu? Pomimo tego, że obowiązkowy KSeF dla większości podmiotów wchodzi w życie dopiero za kilka miesięcy, to warto już teraz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na początku kluczowe jest zrozumienie odpowiednich wymagań prawnych w stosunku do Krajowego Systemu e-Faktur. Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi tej nowości w Polsce czy też skonsultować się ze specjalistą w zakresie podatków, aby uzyskać kompleksową wiedzę na temat obowiązujących przepisów i wymagań.
Przed startem przeprowadź także analizę wewnętrzną, aby ocenić, czy Twoja firma jest gotowa do wdrożenia systemu e-faktur. Zidentyfikuj obszary, które mogą wymagać dostosowania, takie jak procesy księgowe, systemy informatyczne i umiejętności pracowników. Jeśli chcesz skorzystać w tym zakresie z usług podmiotów zewnętrznych, to zidentyfikuj i wybierz oprogramowanie do obsługi faktur ustrukturyzowanych, które spełnia wymagania KSeF i jest zgodne z przepisami prawnymi. Upewnij się, że wybrane oprogramowanie jest kompatybilne z istniejącymi systemami używanymi w firmie.
Przed pełnym wdrożeniem przeprowadź testy systemu e-faktur. Sprawdź, czy wszystkie funkcje działają poprawnie, a także zweryfikuj, czy system integruje się z innymi systemami w organizacji. Do tego, skoncentruj się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem danych. Upewnij się, że wszystkie przesyłane faktury ustrukturyzowane są bezpieczne i zgodne z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa.
Do uniwersalnych rad w tym zakresie można zaliczyć także to, abyś zorganizował szkolenia dla pracowników dotyczące obsługi nowego systemu e-faktur. Upewnij się, że są oni świadomi zmian i potrafią efektywnie korzystać z nowych narzędzi. Ponadto, w razie potrzeby poinformuj kontrahentów o zmianach i ustal z nimi kwestie dotyczące np. przesyłania faktur ustrukturyzowanych w przypadku awarii systemu.
KSeF – podstawy. Co warto wiedzieć?
Od 1 lipca 2024 r. zacznie w pełni działać Krajowy Systeme-Faktur (KSeF) dla podatników VAT czynnych. Jest to dość duża rewolucja, na którą warto się przygotować już w tej chwili, tak aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. KSeF przeobrazi znany dzisiaj obieg faktur i będzie obowiązkowy dla każdej firmy. Wymaga on przeprowadzenia pewnego procesu – to nie tylko kwestie podatkowe, ale także techniczno-informatyczne. KSeF to wiele zmian w procedurach oraz rozwiązaniach technologicznych. KSeF będzie miał także niebagatelny wpływ na cały system podatkowy. Przed nami sporo decyzji do podjęcia i zmian do przeprowadzenia.
Jeśli chodzi o najważniejsze punkty związane z telegraficznym skrótem dotyczącym KSeF-u i określeniem jego najistotniejszych cech, to warto wskazać na to, iż:
- e-Faktury będą miały ustrukturyzowany, ściśle ustandaryzowany format (format *.XML).
- Fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF oraz za otrzymaną w dniu przydzielenia przez ten system numeru identyfikującego. Wyjątek stanowią faktury awaryjne (awaria systemu).
- W przypadku awarii po stronie KSeF lub organizacji, istnieje możliwość wystawienia faktury papierowo lub elektronicznie, oraz przesłanie dokumentu do KSeF w ciągu kolejno do 7. dni i 1. dnia od wystawienia faktury za pomocą dedykowanego API.
- System KSeF będzie walidował fakturę względem poprawności ze schemą XSD.
- Faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.
- Dokonując płatności dotyczącej faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem rachunku bankowego, czynny podatnik VAT będzie obowiązany do podania numerów identyfikujących te faktury w KSeF.
- KSeF nie będzie przyjmował załaczników do faktur (ani po stronie sprzedażowej ani zakupowej).
Przed nami zatem sporo decyzji do podjęcia i zmian do przeprowadzenia, wobec czego trudno wyobrazić sobie, aby te zmiany zacząć wprowadzać dopiero np. od czerwca przyszłego roku, gdyż wtedy może być już na to za późno, aby w czas wystartować z pełni sprawnym systemem dotyczącym wysyłania faktur do KSeF.
Pojawia się także pytanie – kto będzie korzystać z KSeF i jaki jest jego zakres podmiotowy? Z KSeF będą korzystać:
- Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT, posiadający siedzibę na terytorium Polski.
- Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
- Podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT, posiadający na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT.
Jeśli chodzi o szczególne przypadki związane z KSeF to warto wskazać na wyłączenie z KSeF faktur wystawianych dla osób fizycznych (B2C), a także należy pamiętać o odroczeniu obowiązku stosowania KSeF o pół roku, które to odroczenie odnosi się do tzw. małych podatników zwolnionych z VAT. Mimo tego, te podmioty także powinny już rozpocząć przygotowania do wdrożenia tego systemu w swoich przedsiębiorstwach.
Wdrożenie KSeF może wraz z biegiem czasu przynieść przedsiębiorstwom liczne korzyści, zarówno operacyjne, jak i finansowe. Ma to być także narzędzie w rękach Ministerstwa Finansów, pozwalające na bieżące kontrolowanie podatników. Rozpoczęcie działań w tym zakresie już dzisiaj zminimalizuje zaś ryzyko problemów związanych z późnym dostosowaniem się do nowego systemu.
Podsumowując, pamiętaj, że wdrożenie KSeF to proces, który wymaga staranności i zaangażowania zespołu. Działania te pomogą zminimalizować zakłócenia w codziennych operacjach firmy i zapewnią skuteczne korzystanie z systemu e-faktur zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadbaj o to już teraz i zacznij z nami swoje przygotowania do wdrażania systemu KSeF!
Więcej informacji o KSeF w Newsletterze KSeF PRO – dołącz https://ikidp.pl/ksef/newsletter-ksef-pro/