Warunki i zasady ulgi na prototyp

Dorota Mariańska
17 maja 2024

Ulga na prototyp w Polsce to ważne narzędzie wspierające przedsiębiorców w innowacyjnych działaniach, szczególnie w fazie testowania i wprowadzania na rynek nowych produktów. Jest to forma ulgi, która umożliwia przedsiębiorcom odliczenie dodatkowych kosztów związanych z produkcją próbną i wprowadzeniem na rynek nowego produktu, co przyczynia się do ułatwienia procesu innowacyjnego i zmniejszenia obciążeń podatkowych. 

Ulga na prototyp dotyczy dochodów (przychodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej, które są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej (12% lub 32%) lub podatkiem liniowym. Przedsiębiorca może odliczyć dodatkowo 30% kosztów uzyskania przychodów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu.  

Koszty, które można uwzględnić w ramach ulgi na prototyp, obejmują m.in. materiały, usługi związane z produkcją prototypu, badania, testy, koszty projektowania czy też koszty administracyjne związane z wprowadzeniem produktu na rynek. Ulga ta wspiera przedsiębiorcę na etapie testowania wynalazku, jeszcze przed rozpoczęciem produkcji na masową skalę i wprowadzeniem go na rynek. Jest to istotne wsparcie w fazie rozwoju produktu, gdy inwestycje mogą być znaczące, a dochody niekoniecznie przekładają się na zyski. 

Dzięki uldze rozliczysz w podatku dochodowym 130% poniesionych kosztów, czyli: 100% jako koszt uzyskania przychodów, a także 30% jako odliczenie w ramach ulgi. Jeśli prowadzisz taką działalność, to warto rozważyć skorzystanie z takiej ulgi, bowiem dzięki niej przedsiębiorcy mogą skuteczniej zarządzać kosztami inwestycji w innowacyjne projekty i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. 

Dołącz do Instytutu i korzystaj z wiedzy ekspertów IKIDP – Rejestracja

Powiązane artykuły