Vinted na celu skarbówki!

Dorota Mariańska
23 maja 2024

Vinted to platforma internetowa umożliwiająca sprzedaż, kupno i wymianę odzieży, obuwia oraz akcesoriów. Jest to popularna aplikacja, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy szukają sposobu na zarabianie pieniędzy z odzieży, którą już nie noszą, oraz na znalezienie okazji w zakupach. W ostatnim czasie z uwagi na zmiany w przepisach, Vinted pojawiło się na celu skarbówki po przesłaniu przez nich raportu do fiskusa za dokonywane na platformie transakcje.

Nowe obowiązki dla firm

Cała ta sytuacja związana jest z tzw. dyrektywą DAC7. Dyrektywa ta, przyjęta przez Parlament Europejski, ma na celu poprawę współpracy administracyjnej w zakresie wymiany informacji dotyczących transakcji elektronicznych. W ramach tej dyrektywy, platformy handlowe, takie jak Allegro, Vinted i OLX, mogą być zobowiązane do zbierania i przesyłania do urzędów skarbowych informacji dotyczących transakcji użytkowników.

W ramach wdrożenia Dyrektywy DAC7, platformy handlowe będą musiały zbierać szczegółowe informacje o transakcjach użytkowników, takie jak dane sprzedającego i kupującego, wartość transakcji oraz inne istotne informacje. Te dane będą następnie przesyłane do odpowiednich urzędów skarbowych. Platformy handlowe takie jak Vinted będą zatem musiały współpracować z urzędami skarbowymi, zapewniając im dostęp do potrzebnych informacji i udzielając wsparcia w procesie identyfikacji i egzekwowania przepisów podatkowych.

Schemat działania na platformie Vinted wygląda w ten sposób, że użytkownicy mogą założyć bezpłatne konto na Vinted, gdzie mogą tworzyć profile, dodawać przedmioty do sprzedaży, przeglądać oferty innych użytkowników i nawiązywać kontakty. Osoby sprzedające mogą dodawać zdjęcia i opisy przedmiotów, które chcą sprzedać. Mogą określić cenę oraz warunki sprzedaży (np. możliwość negocjacji, koszty wysyłki). Użytkownicy mogą przeglądać oferty innych użytkowników, dokonywać zakupów lub też proponować wymianę przedmiotów. Transakcje są przetwarzane przez platformę, która pobiera prowizję od sprzedaży. Po dokonaniu zakupu, sprzedający wysyła przedmiot, a kupujący dokonuje płatności. Wielu użytkowników z tytułu sprzedaży starych ubrań osiągało zatem dość duże dochody, które mogły zainteresować fiskusa. W przypadku bowiem regularnej sprzedaży na Vinted, osoba może być traktowana jako przedsiębiorca, co wiąże się z obowiązkami podatkowymi i rejestracją działalności gospodarczej.

Vinted złożyło już informacje do skarbówki?

Wobec nowych przepisów skarbówka może monitorować transakcje na platformach internetowych, w tym na Vinted, w celu zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi i egzekwowania płatności podatkowych. Implementacja systemów umożliwiających zbieranie i przesyłanie dużych ilości danych może być wyzwaniem technicznym dla platform handlowych. Konieczne jest już teraz zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń danych przez te platformy oraz skutecznych procedur przetwarzania informacji.

Vinted już podjął działania zgodnie z wymogami dyrektywy DAC7, przekazując dane o transakcjach swoich użytkowników do odpowiednich urzędów skarbowych. W rezultacie, polscy użytkownicy Vinted mogą być teraz wzywani przez skarbówkę do udzielenia wyjaśnień dotyczących swoich transakcji. W najbliższej przyszłości, podobne kontrole mogą dotknąć także sprzedających na innych popularnych platformach handlowych, takich jak Allegro i OLX. Skarbówka może rozpocząć działania kontrolne w celu sprawdzenia zgodności z przepisami podatkowymi przez sprzedających na tych platformach, bazując na przekazywanych przez nie informacjach o transakcjach.

Z uwagi na to, Vinted to popularna platforma e-handlu, która ma znaczący wpływ na sposób, w jaki ludzie kupują, sprzedają i wymieniają ubrania w Polsce. W kontekście skarbówki, osoby generujące dochody z sprzedaży na Vinted mogą być zobowiązane do rozliczenia się z fiskusem i spełnienia określonych obowiązków podatkowych zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego. Warto mieć świadomość tych kwestii, aby uniknąć problemów związanych z nielegalnym unikaniem opodatkowania.

Wdrożenie dyrektywy DAC7 ma zatem istotny wpływ na funkcjonowanie platform handlowych takich jak Allegro, Vinted i OLX. Konieczność zbierania i przesyłania danych o transakcjach użytkowników do urzędów skarbowych wymaga od tych platform wprowadzenia odpowiednich systemów i procedur. Wartość transakcji, przekazywana do urzędów skarbowych, może być wykorzystywana do egzekwowania przepisów podatkowych i zapewnienia uczciwości w handlu elektronicznym. Vinted już jako pierwszy z takich sklepów internetowych przekazał takie raporty i może to wiązać się z kontrolami skarbówki wśród użytkowników tej platformy.

Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga https://ikidp.pl/category/blog/podatki/

Powiązane artykuły