O pozytywnym wpływie aparatów słuchowych na jakość życia osób z zaburzeniami słuchu nie trzeba nikogo przekonywać. To, co poprawia jakość życia codziennego, niejednokrotnie w ogóle umożliwia wykonywanie określonych zawodów. Czy w związku z tym taki wydatek może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów?
Aparat słuchowy w kosztach?
W niektórych zawodach, w których zdolność słyszenia jest kluczowa do wykonywania obowiązków, takie jak praca w ochronie, wojsku czy przemyśle, aparaty słuchowe mogą być traktowane jako niezbędne narzędzie pracy. Jego brak prowadzi bowiem do całkowitego wykluczenia danej osoby z aktywności zawodowej w danym zakresie.
Odnośnie możliwości rozliczenia wydatku na aparat słuchowy w kosztach uzyskania przychodów wypowiedział się w marcu br. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej. Rozstrzygał, czy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym koszt aparatu słuchowego stanowi wydatek w celu osiągnięcia, zabezpieczenia i zachowania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko skarbówki
Wniosek w omawianej sprawie wniosła stomatolog prowadząca własną działalność gospodarczą w ramach praktyki lekarskiej, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności z powodu problemów ze słuchem. Gdyby nie aparat słuchowy, nie byłaby w stanie efektywnie komunikować się z pacjentami oraz współpracownikami, a co za tym idzie – prawidłowo wykonywać swoich obowiązków.
Pytanie zadane we wniosku dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu aparatu słuchowego oraz kosztów koniecznych do jego utrzymania, takich jak zakup baterii, części zamiennych, kosztów serwisowania oraz czyszczenia. W jej ocenie odpowiedź na to pytanie powinna być pozytywna.
Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska Wnioskodawczyni, uznając, że zakup aparatu słuchowego oraz koszty ich utrzymania wykazują związek przyczynowo – skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podkreślił, że choć lekarka mogłaby funkcjonować w życiu codziennym bez takiego aparatu, to świadczenie przez nią usług stomatologicznych byłoby już niemożliwe. W związku z powyższym, zakup aparatów słuchowych jest bezpośrednio związany z prowadzoną przez stomatologa działalnością gospodarczą. Dzięki nowoczesnym i zaawansowanym aparatom słuchowym możliwe jest bowiem zabezpieczenie osoby z upośledzeniem słuchu przed dalszym pogłębianiem się ubytku, zwłaszcza w warunkach pracy, która generuje hałasy na określonych częstotliwościach, a do takich należy zaliczyć pracę stomatologa z urządzeniami wykorzystywanymi w leczeniu stomatologicznym. Aparat umożliwia również efektywną komunikację z pacjentami, ich opiekunami prawnymi, innymi lekarzami oraz personelem pomocniczym, co przekłada się na możliwość świadczenia usług i generowania przychodów w ramach jej działalności. W przedstawionym przez Wnioskodawczynię sytuacji miało to tym większe znaczenie, że leczyła również pacjentów obcojęzycznych, co wymaga większego wyczulenia na kwestie językowe. To potwierdza konieczność posiadania urządzenia na potrzeby prowadzonej działalności i możliwość zakwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Co ciekawe, Dyrektor KIS wskazał, że nie tylko sam zakup aparatu słuchowego, ale także koszty jego utrzymania, takie jak baterie, części zamienne, serwis czy czyszczenie można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Wszystkie te wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wydana interpretacja ma charakter indywidualny, co powoduje, że skutki odnosi tylko wobec Wnioskodawczyni. Nie zmienia to jednak faktu, że wskazuje na korzystne i propodatnikowe podejście do kwestii kwalifikowania wydatków przedsiębiorców jako kosztów uzyskania przychodów przez organy podatkowe w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że w celu uzyskania odliczeń podatkowych związanych z aparatem słuchowym, podatnik może być zobowiązany do dostarczenia określonych dokumentów potwierdzających zakup, takich jak faktury, zaświadczenia lekarskie potwierdzające konieczność noszenia aparatu słuchowego, czy dowody zapłaty.
Podsumowując, decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza możliwość zaliczenia kosztów zakupu aparatów słuchowych oraz kosztów ich utrzymania do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w określonych warunkach. Dlatego też, zanim inni przedsiębiorcy zakwalifikują taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów, warto przeanalizować czy są w stanie wykazać oczywisty związek wydatku z uzyskiwanymi przychodami, a więc czy bez aparatu słuchowego prowadzenie działalności byłoby możliwe.
Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga https://ikidp.pl/category/blog/podatki/
Autor
Lidia Syrek-Gerstenkorn
Doradca podatkowy, specjalizacja – procedura podatkowa, kontrole i postępowania
W Zespole Postępowań w Mariański Group, wspiera klientów w ramach kontroli i postępowań podatkowych oraz reprezentuje ich w sporach przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Zajmuje się kompleksową obsługą prawno-podatkową przedsiębiorców. Specjalizuje się w prawie podatkowym, oferując profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego klienta. LinkedIn
Redaktor prowadzący
Adrian Szydlik
Radca prawny, entuzjasta rozwiązań edukacyjnych w prawie i podatkach
Właściciel Kancelarii AS Legal&Tax, platformy z kursami online dla studentów prawa ,,Prawo dla Ciebie” oraz współwłaściciel centrum szkoleń ,,S&G Akademia”. Z Instytutem Księgowości i Doradztwa Podatkowego współpracuje od 2023 roku, odpowiada za dobór tematyczny publikowanych treści, aktywnie wspiera proces ich powstawania i publikowania. LinkedIn
Redaktor naczelny
prof. Adam Mariański
Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Księgowości i Doradztwa Podatkowego
Lider i założyciel Mariański Group oraz Instytutu Księgowości i Doradztwa Podatkowego. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych, w tym także w procesie sukcesji biznesu, współtwórca ostatecznej wersji ustawy o fundacjach rodzinnych. Najlepszy w Polsce doradca podatkowy w dziedzinie podatku dochodowego według 13. ,14. oraz 17. edycji rankingu „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w sukcesji podatkowej, fundacji podatkowej, podatkach dochodowych, kontrolach i postępowaniu podatkowym oraz w ochronie praw jednostki w prawie podatkowym i planowaniu podatkowym. LinkedIn