Laptopy dla uczniów – czy podlegają pod obowiązek podatkowy na gruncie PIT?

Dorota Mariańska
7 lipca 2024

W 2023 roku głośno było o programie, w ramach którego dzieci w wieku szkolnym oraz nauczyciele otrzymali laptopy bądź też bony na zakup sprzętu. Od 23 kwietnia tego roku w życie weszło zaś nowe rozporządzenie, które ma dla nich istotne znaczenie z podatkowego punktu widzenia.

Rozporządzenie zwalnia beneficjentów darmowych laptopów i bonów z obowiązku rozliczania otrzymanych świadczeń w zeznaniu PIT za 2023 rok. Dzięki temu upraszcza się procedura podatkowa dla osób korzystających z tych świadczeń.

Osoby, które w ubiegłym roku (2023) otrzymały darmowe laptopy lub bony na zakup sprzętu edukacyjnego, nie będą zatem zobowiązane do rozliczania tego świadczenia w zeznaniu podatkowym PIT za 2023 rok. Oznacza to, że nie będą musiały płacić podatku od otrzymanego świadczenia.

Jest to zgodne z zasadą, że świadczenia związane z edukacją mogą być zwolnione z podatku lub objęte preferencyjnymi warunkami opodatkowania. Brak konieczności rozliczania otrzymanych świadczeń w zeznaniu podatkowym zmniejsza obciążenie administracyjne dla beneficjentów oraz ułatwia proces przygotowania deklaracji podatkowej.

Instytut pomaga odpowiadać na wiele tematów podatkowych. Sprawdź o czym już pisaliśmy https://ikidp.pl/category/blog/podatki/

 

Powiązane artykuły

Nowe towary objęte akcyzą od 2025 roku!

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące opodatkowania akcyzą nowych kategorii wyrobów zawierających nikotynę. Nowe regulacje, oparte...