Sejm uchwalił ustawę – dla kogo kasowy PIT od 2025 roku?

opublikowano
5 listopada 2024

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą PIT kasowy – dobrowolną metodę rozliczenia podatku dochodowego, którą przedsiębiorcy będą mogli zastosować od 2025 roku.. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 1 miliona złotych oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, będą mogły rozliczać podatek dochodowy na zasadzie kasowej, co oznacza, że zapłacą podatek dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Rozwiązanie to jest jednak możliwe dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków.  

Kasowy PIT 

Zgodnie z nowymi , kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców, którzy spełnią określone kryteria: 

  1. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczyły 1 miliona złotych w roku poprzedzającym rok podatkowy (wcześniej planowano limit 250 000 euro). 
  2. Nie prowadzą ksiąg rachunkowych, czyli rozliczają się w formie uproszczonej księgowości. 
  3. Prowadzą działalność samodzielnie – kasowy PIT nie będzie dostępny dla przedsiębiorców działających w formie spółek, np. jawnej. 

Dla tych przedsiębiorców metoda kasowa będzie dostępną opcją niezależnie od formy opodatkowania, według której rozliczają uzyskiwane przychody: 

a. według skali podatkowej, 

b. według stawki liniowej 19%, 

c. w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

 Kluczową zaletą kasowego PIT jest możliwość odprowadzania podatku dochodowego dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za towar lub usługę od kontrahenta. To oznacza, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku zanim sami nie otrzymają należności od kontrahenta, co jest dużym udogodnieniem szczególnie dla małych firm, które często muszą mierzyć się z opóźnieniami w płatnościach. Jej stosowanie będzie miało również wpływ na sposób zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy będą je rozliczali w momencie, gdy sami uiszczą zapłatę za nabyty towar lub usługę. 

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? 

Wprowadzone zmiany dotyczą także kilku innych kwestii. Według nowych przepisów, po upływie dwóch lat, licząc od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. 

Wreszcie, wspomnienia wymaga także, że kasowy PIT będzie stosowany wyłącznie do transakcji między przedsiębiorcami, czyli w ramach relacji B2B (business-to-business). Transakcje te muszą być udokumentowane fakturami, co wyklucza rozliczanie tym sposobem transakcji z osobami fizycznymi. Aby skorzystać z kasowego PIT, przedsiębiorca będzie musiał złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego: 

  • do 20 lutego roku podatkowego, jeśli prowadzi działalność od początku roku, 
  • do 20. dnia miesiąca następującego po rozpoczęciu działalności, jeśli zacznie ją prowadzić w trakcie roku. 

Po wyborze kasowego PIT, przedsiębiorca będzie zobowiązany stosować tę formę rozliczeń przez cały rok podatkowy 

Reasumując, kasowy PIT ma na celu ułatwienie życia małym przedsiębiorcom, pozwalając im na bardziej elastyczne zarządzanie obciążeniami podatkowymi i płynnością finansową. Rozwiązanie to eliminuje konieczność zapłaty podatku przed otrzymaniem wynagrodzenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku opóźnień płatności ze strony kontrahentów. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, a zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli dokonać wyboru tej metody rozliczeń, składając stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym. 

Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami podatkowymi, dołącz do Instytutu https://ikidp.pl/rejestracja  

Autor

Monika Wolska-Bryńska
Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny, specjalizacja – procedura podatkowa, w tym postępowania podatkowe i sądowo-administracyjne

Menedżer w Zespole Postępowań w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.k., odpowiada za prowadzenie spraw klientów w ramach postępowań podatkowych oraz wtórnych do nich – postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych, reprezentuje klientów w sporach przed organami podatkowymi oraz przed sądami administracyjnymi oraz występuje w postępowaniach karno-skarbowych. MarianskiGroup

Redaktor prowadzący

Adrian Szydlik
Adrian Szydlik

Radca prawny, entuzjasta rozwiązań edukacyjnych w prawie i podatkach

Właściciel Kancelarii AS Legal&Tax, platformy z kursami online dla studentów prawa ,,Prawo dla Ciebie” oraz współwłaściciel centrum szkoleń ,,S&G Akademia”. Z Instytutem Księgowości i Doradztwa Podatkowego współpracuje od 2023 roku, odpowiada za dobór tematyczny publikowanych treści, aktywnie wspiera proces ich powstawania i publikowania. LinkedIn

Redaktor naczelny

prof. Adam Mariański
prof. Adam Mariański

Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Księgowości i Doradztwa Podatkowego

Lider i założyciel Mariański Group oraz Instytutu Księgowości i Doradztwa Podatkowego. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych, w tym także w procesie sukcesji biznesu, współtwórca ostatecznej wersji ustawy o fundacjach rodzinnych. Najlepszy w Polsce doradca podatkowy w dziedzinie podatku dochodowego według 13. ,14. oraz 17. edycji rankingu „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w sukcesji podatkowej, fundacji podatkowej, podatkach dochodowych, kontrolach i postępowaniu podatkowym oraz w ochronie praw jednostki w prawie podatkowym i planowaniu podatkowym. LinkedIn

Powiązane artykuły