FUNDACJA RODZINNA – rola doradcy w procesie sukcesji biznesu z wykorzystaniem fundacji rodzinnej – bezpłatny webinar prof. Adama Mariańskiego

Specjalne spotkanie dla doradców firm i ich rodzin – doradców podatkowych, księgowych.

28 marca 2023 r. (wtorek) g. 19.00

Doradcy to osoby, które na co dzień wspierają i bardzo dobrze znają biznes przedsiębiorcy. Są zaufanym partnerem nie tylko biznesowy, ale również i rodziny.

Ich doradztwo wykracza poza krótkoterminowy horyzont, choć bieżące problemy jak Polski Ład wymuszają doraźne działania, np. przekształcenia działalności gospodarczej czy też wybór innej formy opodatkowania.

Ten rok, w związku z wejściem w życie ustawy o fundacjach rodzinnych będzie szczególnie ważny dla doradców w obszarze sukcesji i transferach pokoleniowych. Do tej pory często proponowano najprostsze instrumenty planowania spadkowego na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn, które zapewniają bezpodatkowy transfer majątku w postaci darowizny i spadku, ale nie rozwiązują choćby problemu zachowku. Równocześnie ustawa o zarządzie sukcesyjnym tylko w wąskim zakresie przypadków wspiera właścicieli działalności gospodarczych. Poza tym jest tylko kołem ratunkowym, a nie preferowanym modelem transferów pokoleniowych.

Jaka jest zatem rola zaufanego doradcy?

Po pierwsze, uświadomić że potrzebujemy odpowiedniej struktury prawnej. Zwłaszcza nie IDG, a już odpowiednio skonstruowana umowa spółki osobowej daje możliwość płynnej sukcesji.

Po drugie, uświadomić, że proste przekazanie władzy i majątku to nie jest sposób na budowę firmy na pokolenia.

Trzeba porozmawiać o zagrożeniach, zwłaszcza klasycznych błędach i mitach w takim procesie, przygotować strategię transferów pokoleniowych i wybrać odpowiednie instrumenty.

Teraz jest ten moment, bo ustawa o fundacjach rodzinnych daje olbrzymie szanse do przeprowadzenia poprawnie takiego procesu.

Po trzecie, wspierać w procesie przygotowania i wdrożenia procesów sukcesyjnych. Nie tylko w obszarze prawa i podatków. Zaufany doradca to także doradca rodziny.

Właściciele firmy rodzinnej mają następujące opcje i w każdej z nich istotny jest udział doradcy podatkowego:

1) przygotować firmę i rodzinę do sukcesji, w tym zwłaszcza
w kolejnych pokoleniach,

2) przygotować dzieci do przejęcia władzy, a następnie ją przekazać,

3) zatrudnić i związać z firmą zewnętrznych menadżerów,

4) sprzedać lub zlikwidować biznes,

5) nie robić nic.

W każdej z tych opcji doradca może odegrać istotną rolę i wspierać firmę rodzinną.

Dołącz do bezpłatnego webinaru i razem z nami wspieraj firmy rodzinne!

Kto prowadzi

    prof. Adam Mariański – Przewodniczący Rady Programowej

 

Główny ekspert Senatu RP ds. ustawy o fundacjach rodzinnych. Współtwórca ostatecznej wersji ustawy.

Najlepszy w Polsce doradca podatkowy w dziedzinie podatku dochodowego według 13. i 14. edycji rankingu „Rzeczpospolitej”. Jeden z 10 najlepszych doradców klientów prywatnych w Polsce według rankingu „Chambers and Partners”. Dyrektor Centrum Myśli Podatkowej UŁa. Przewodniczący Komisji Podatkowej Business Centre Club. Ekspert Business Centre Club ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji.

Powszechnie rozpoznawany ekspert w dziedzinie restrukturyzacji, sukcesji biznesu oraz planowania rodzinnego. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych. Opracowuje dla przedsiębiorców rodzinnych i wdraża plany sukcesji, konstytucje rodzinne oraz wyspecjalizowane instrumenty planowania spadkowego (trusty czy fundacje).

Pomysłodawca i założyciel Instytutu Księgowości i Doradztwa Podatkowego , Partner Mariański Group. Założyciel Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych. 

Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych V kadencji.  

Dlaczego warto być z nami 28 marca 2023 r. o 19.00?

    Kiedy firma rodzinna powinna najbardziej liczyć na wsparcie doradcy? 

     Jak fundacja rodzinna zabezpiecza interes firmy i wspiera rodzinę?

    Co zrobić, aby doradca zbudował swoją pozycję zaufanego partnera firmy i rodziny?

    Sesja Q&A – pytania i odpowiedzi – odpowiemy na indywidaualne pytania 

Skontaktuj się z nami

T: +48 729 056 562
E: bok@ikidp.pl
www.ikidp.pl