Weryfikacja opłacalności umów z klientami w biurze rachunkowym

Dorota Mariańska
6 listopada 2023

Wiele osób, zwłaszcza na początku działalności, stara się zawierać jak najwięcej umów z jak największą liczbą klientów, celem generowania zysku. Wraz z biegiem czasu może okazać się jednak, że nie wszystkie tego typu umowy są w praktyce opłacalne dla danego przedsiębiorstwa, w tym także dla biur rachunkowych. Zbliżający się koniec roku kalendarzowego sprzyja natomiast weryfikacji opłacalności umów z klientami w biurze rachunkowym. Na co warto zwrócić uwagę w tym wypadku?

Weryfikacja opłacalności umów z klientami – cele

Weryfikacja opłacalności umów z klientami w biurze rachunkowym jest kluczowym elementem zarządzania finansami i zyskownością firmy. Przyjmuje się, że przemyślane i opłacalne relacje z klientami stanowią fundament sukcesu biura rachunkowego. Pojawia się jednak pytanie – dlaczego weryfikacja opłacalności jest istotna w biurze rachunkowym?

Po pierwsze – optymalizacja zysków. Biura rachunkowe świadczą różnorodne usługi klientom, co generuje różne poziomy opłacalności. Weryfikacja umów pozwala na identyfikację tych usług, które przynoszą najwyższe zyski i koncentrację na nich. Po drugie – zarządzanie zasobami. Weryfikacja opłacalności umów pozwala biurom rachunkowym efektywniej zarządzać swoimi zasobami, w tym pracownikami i czasem. Możliwe jest dostosowanie personelu do najbardziej dochodowych projektów. I po trzecie – zrównoważony rozwój. Zrozumienie, które umowy przynoszą największe korzyści, pozwala na planowanie zrównoważonego rozwoju firmy oraz inwestowanie w obszary, które mają potencjał wzrostu.

Przy weryfikacji opłacalności umów z klientami w biurze rachunkowym można zastosować kilka różnych metod. Podstawową metodą jest analiza kosztów związanych z obsługą danego klienta w porównaniu z przychodami generowanymi z jego usług. To pozwala nam wprost, bez dużego wysiłku ocenić opłacalność konkretnych umów. Inna z metod opiera się zaś o segmentację klientów. Zasadą jest bowiem, że klienci biura rachunkowego różnią się pod wieloma względami, takimi jak rodzaj usług, wielkość firmy czy też staż współpracy. Segmentacja pozwala na lepsze zrozumienie, który rodzaj klientów przynosi największe zyski, zwłaszcza w długofalowej perspektywie (być może warto skupić się na określonym modelu, rodzaju klienta). Nadto, jeszcze inną metodą są wskaźniki opłacalności. Ustalenie odpowiednich wskaźników opłacalności (np. w formie ROS – tj. zwrotu z inwestycji) pomaga w monitorowaniu efektywności i rentowności umów z klientami.

Które umowy z klientami w biurze rachunkowym warto kontynuować?

Wspomniany proces weryfikacji przynosi dla biura rachunkowego wiele różnego rodzaju korzyści. Najważniejsze w tym zakresie wydaje się zwiększenie zysków. Poprawa opłacalności umów prowadzi do wzrostu zysków, co stanowi kluczową korzyść finansową, ważną dla każdego przedsiębiorstwa. Kolejna korzyść to efektywne zarządzanie zasobami. Biura rachunkowe mogą lepiej dzielić posiadane przez siebie zasoby (w zakresie czasu czy też personelu), co prowadzi do większej wydajności i satysfakcji pracowników.

Bardzo ważny jest także skutek w postaci skoncentrowania się na kluczowych klientach.  Weryfikacja opłacalności pozwala na lepsze zrozumienie i obsługę kluczowych klientów, co wpływa na budowanie długotrwałych relacji (zgodnie z zasadą Pareto, gdzie w danej firmie 20% najważniejszych klientów może generować aż 80% przychodu). Wreszcie,  przy rozsądnym podejściu do weryfikacji opłacalności, biuro rachunkowe może skupić się na zrównoważonym rozwoju i długoterminowej strategii.

Przy wyborze umów, które warto kontynuować można wziąć pod uwagę różnego rodzaju wskaźniki. Mogą do nich należeć np. opłacalność danej umowy, wartość generowanych zysków, długość współpracy z danym podmiotem, nasze relacje z taką osobą, zgodność z naszymi kompetencjami i doświadczeniem, zgodność z misją i wartościami firmy czy też ryzyko związane z dalszą współpracą i ,,stabilność” danego klienta.

Podsumowując, weryfikacja opłacalności umów z klientami w biurze rachunkowym jest procesem niezbędnym do skutecznego zarządzania finansami, zyskownością i długoterminowym rozwojem firmy. Poprzez analizę kosztów i przychodów, segmentację klientów oraz stosowanie odpowiednich wskaźników opłacalności, biura rachunkowe mogą zidentyfikować najkorzystniejsze relacje z klientami, co przyczynia się do zwiększenia zysków i efektywności operacyjnej. W dzisiejszym konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, weryfikacja opłacalności jest kluczowym narzędziem zarządzania, które pozwala biurom rachunkowym osiągnąć sukces. W związku ze zbliżającym się końcem roku kalendarzowego zastanów się nad tym, które umowy w Twoim biurze rachunkowym warto kontynuować, a które z nich opłaca się zakończyć.

Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami podatkowymi, dołącz do Instytutu IKiDP rejestracja

Powiązane artykuły

Vinted na celu skarbówki!

Vinted to platforma internetowa umożliwiająca sprzedaż, kupno i wymianę odzieży, obuwia oraz akcesoriów. Jest to popularna aplikacja, szczególnie wśród młodych ludzi,...

Plan kont fundacji rodzinnej i jego założenia

Plan kont fundacji rodzinnej musi być zbieżny z podstawowymi celami dotyczącymi fundacji rodzinnej, czyli po pierwsze gromadzenie mienia, po drugie zarządzanie mieniem...