Kto odpowie za wystawianie przez pracownika pustych faktur w firmie? Kluczowy wyrok NSA!
Sprawa odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur przez pracownika bez wiedzy i zgody spółki stanowiła przedmiot wielu kontrowersji i rozbieżnych orzeczeń sądowych. Kluczowy dla rozstrzygnięcia tego problemu był wyrok TSUE z 30 stycznia 2024 r. (sygn. C-442/22), a także niedawne orzeczenie NSA z 3 września 2024 r. (sygn. I FSK 1212/18).
Co zawrzeć w umowie spółki komandytowej?
Umowa spółki komandytowej to kluczowy dokument regulujący zasady funkcjonowania tej formy działalności gospodarczej. Spółka komandytowa, będąca spółką osobową, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w ramach jednej spółki mamy dwa rodzaje wspólników to jest komplementariuszy oraz komandytariuszy.
Na czym polega audyt w fundacji rodzinnej i o czym trzeba wiedzieć?
Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie fundacji i zminimalizować ryzyko finansowe oraz prawne, konieczny jest regularny audyt.
JDG nie odliczy 100% VAT od samochodu? Brak zgody fiskusa!
Kwestia odliczenia 100% VAT od samochodu w działalności gospodarczej (JDG) budzi wiele kontrowersji i jest częstym przedmiotem sporu pomiędzy przedsiębiorcami a administracją skarbową. Przykładem jest najnowsza interpretacja z 26 lipca 2024 r., w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Wady i zalety spółki komandytowej
Spółka komandytowa jest jedną z popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, mimo niekorzystnych zmian w opodatkowaniu tej formy działalności, które miały miejsce w 2021 roku.. Najbardziej charakterystyczną cechą tej spółki jest istnienie w ramach tej formy dwóch kategorii wspólników: komplementariuszy i komandytariuszy.
Decyzja w postępowaniu podatkowym – jak ją zaskarżyć?
Kontrola podatkowa to proces, w którym organy podatkowe sprawdzają prawidłowość wypełniania obowiązków podatkowych przez podatników. Organ podatkowy kończy kontrolę sporządzeniem protokołu lub wyniku kontroli. Następnie, na bazie kontroli może być wszczęte postępowanie podatkowe, w wyniku którego organ podatkowy wydaje decyzję określającą zobowiązanie podatkowe.
Rządowe programy wsparcia dla firm objętych powodzią
W ostatnich dniach powodzie dotknęły głównie południową część Polski, powodując ogromne straty materialne i destabilizując lokalną gospodarkę. Dla właścicieli zalanych sklepów, pensjonatów i zakładów usługowych, powrót do prowadzenia działalności gospodarczej po takim kataklizmie jest szczególnie trudny. Jakie wsparcie mogą otrzymać firmy, by wrócić do normalnego funkcjonowania?
Jeden kanał zgłoszeń sygnalistów w biurze rachunkowym – czy to wystarczy?
W małych biurach rachunkowych często pojawia się pytanie dotyczące tego, czy wdrożenie jednego kanału zgłaszania naruszeń, np. tradycyjnej „skrzynki skarg i zażaleń” wystarcza do spełnienia wymogów ustawy o ochronie sygnalistów.
Już niedługo wszyscy dietetycy będą musieli ,,być na vacie”?
Interpretacja przepisów dotyczących zwolnienia z podatku VAT usług dietetycznych uległa zmianie, co wzbudziło kontrowersje zarówno w środowisku dietetyków, jak i wśród ekspertów podatkowych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) 8 lipca 2024 r. (nr DOP7.8101.34.2024.FMLM) zmienił dotychczasowe podejście do opodatkowania dietetyków.
Sygnaliści w biurze rachunkowym działającym jako JDG i niezatrudniającym pracowników
Nowe przepisy nakładają obowiązek wdrożenia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń prawa, czyli tzw. „kanałów dla sygnalistów”. W tym aspekcie pojawia się wiele pytań – czy takie regulacje są obligatoryjne także np. dla biur rachunkowych prowadzonych jako jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) oraz niezatrudniających pracowników?