Jakie stawki podatkowe dla blogerów i youtuberów?

Dorota Mariańska
24 marca 2024

W Polsce blogowanie i tworzenie treści wideo na platformie YouTube stały się popularnymi sposobami wyrażania siebie, dzielenia się wiedzą oraz zarabiania pieniędzy. Coraz więcej osób decyduje się na założenie bloga lub kanału na YouTube, aby dzielić się swoimi pasjami, doświadczeniami czy wiedzą w danej dziedzinie. Wielokrotnie tego typu osoby osiągają z tego tytułu duże zyski.

Z uwagi na to pojawia się pytanie – jakie opodatkowanie należy stosować do przychodów tych osób? Często chcą oni korzystać bowiem z ryczałtu. Wielka popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych rodzi wiele pytań dotyczących prawidłowego rozliczenia. Świeżym przykładem są przedsiębiorcy z branży kreatywnej, takich jak blogerzy, vlogerzy i youtuberzy. Kłopot pojawia się, gdy decydują się oni na sprzedaż praw autorskich do swoich dzieł, jak np. e-booków, filmów czy szkoleń.

Ustawa regulująca ryczałt nie obejmuje sprzedaży praw autorskich wytworzonych w ramach działalności gospodarczej. Najlepiej wydaje się odwołać do art. 12 ust. 10 ustawy dotyczącej ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który określa stawkę ryczałtu na poziomie 10 proc. w przypadku sprzedaży odpłatnej praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Problem jednak polega na złożonej definicji wartości niematerialnych i prawnych, gdzie są to prawa majątkowe nabyte przez jednostkę.

Można też powołać się na interpretacje Krajowej Izby Skarbowej, według których, jeśli nie ma pewności co do właściwej stawki, należy zastosować stawkę odpowiadającą danemu rodzajowi działalności. Na przykład, jeśli twórca prowadził szkolenia opodatkowane stawką 8,5 proc., to przy sprzedaży praw do nich także powinien zastosować stawkę 8,5 proc. Jednakże ta sytuacja tylko potwierdza, że istnieje luka w przepisach, a ustawa ryczałtowa nie nadąża za obecnymi realiami.

Szukasz więcej informacji o ryczałcie 8,5% dla osób zarządzających? Sprawdź i skorzystaj – Wzór umowy B2B dla osób zarządzających – ryczałt 8,5%

Powiązane artykuły