Jednak nie będzie wyższej kwoty wolnej od podatku?

Dorota Mariańska
22 kwietnia 2024

Kwota wolna od opodatkowania to suma naszego rocznego dochodu, od której nie pobiera się podatku PIT. Obecnie wynosi ona 30 000 zł. Jest to zastosowanie przeznaczone dla podatników rozliczających dochody wykazywane w formularzach PIT-36 lub PIT-37, podlegających opodatkowaniu zgodnie z progresywną skalą podatkową PIT dla osób fizycznych.

Do roku 2016, kwota, od której nie trzeba było płacić podatku, wynosiła 3091 zł rocznie, po czym została zwiększona do 6600 zł. W 2018 roku ponownie wzrosła do 8 000 zł, aż wreszcie w 2022 roku sięgnęła pułapu 30 000 zł. W 2024 roku ta kwota nie uległa zmianie, jednak trwają prace nad jej podniesieniem do 60 000 zł.

Zaproponowane zmiany mają na celu zmniejszenie wysokości obciążenia podatkowego oraz zwiększenie wynagrodzenia netto dla większości obywateli. Projekt zakłada również wyrównanie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, co umożliwi ustanowienie równych obciążeń podatkowych. Dodatkowo, posłowie dążą do oparcia systemu podatkowego na zasadach zdolności płatniczej, co jest fundamentalną zasadą prawa podatkowego.

W ostatnim czasie jednak premier Donald Tusk oświadczył, że osiągnięcie w 2024 roku kwoty wolnej w wysokości 60 tysięcy złotych jest niemożliwe z powodów finansowych. Jednakże rząd nie rezygnuje z tego projektu i planuje powrócić do niego w przyszłym roku. Tusk zaznaczył, że podczas obecnej kadencji rządu osiągnięcie kwoty wolnej w wysokości 60 tysięcy złotych będzie „rzeczywistością”.

Dołącz do Instytutu IKiDP rejestracja

Powiązane artykuły

Vinted na celu skarbówki!

Vinted to platforma internetowa umożliwiająca sprzedaż, kupno i wymianę odzieży, obuwia oraz akcesoriów. Jest to popularna aplikacja, szczególnie wśród młodych ludzi,...

Plan kont fundacji rodzinnej i jego założenia

Plan kont fundacji rodzinnej musi być zbieżny z podstawowymi celami dotyczącymi fundacji rodzinnej, czyli po pierwsze gromadzenie mienia, po drugie zarządzanie mieniem...