Stawka ryczałtu 8,5% nie zawsze dla osób zarządzających Przegląd interpretacji

Dorota Mariańska
24 marca 2024

Stawka ryczałtu w Polsce wynosząca 8,5% jest jednym z rodzajów opodatkowania dochodów. Jest to forma uproszczona opodatkowania, która pozwala przedsiębiorcom na płacenie stałej stawki podatku, niezależnie od faktycznego dochodu. Czy stawka ta zawsze jest odpowiednia dla osób zarządzających? Zobaczmy, co na ten temat fiskus w swoich interpretacjach.

Ryczałt – stawka 8,5% dla zarządzających?

W przypadku osób zarządzających, tj. tych zajmujących wysokie stanowiska w spółkach, stosowanie stawki ryczałtu może być zależne od różnych czynników, takich jak formy prawne spółki, rodzaj działalności, czy też inne czynniki określające status podatkowy danej osoby. W praktyce nie zawsze osoby zarządzające skorzystają z tej stawki. W polskim systemie podatkowym organy podatkowe zajmują się interpretacją przepisów podatkowych oraz ustalaniem sposobu opodatkowania dla różnych rodzajów działalności gospodarczej. Dotyczy to także stawek ryczałtu podatkowego, które mogą być różne w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz rodzaju uzyskiwanych przychodów.

Jako przykład ,,pozytywnej” interpretacji można wskazać pismo z dnia 23 marca 2023 roku Dyrektora KIS w sprawie o sygn. akt 0114-KDIP3-1.4011.45.2023.2.KF. Wnioskodawcą w tej sprawie była osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) zajmującą się doradztwem w zakresie informatyki oraz innymi usługami edukacyjnymi i doradczymi. Pytanie brzmiało zaś, czy osoba zarządzająca, prowadząca działalność gospodarczą może korzystać z preferencyjnej stawki ryczałtu w wysokości 8,5%?

W odpowiedzi na wniosek organ podatkowy uznał, że usługi doradcze świadczone przez wnioskodawcę podlegają stawce ryczałtu 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Organ uzasadnił to, wskazując że usługi prowadzone przez wnioskodawcę zostały sklasyfikowane pod odpowiedni kod PKWiU 70.22.30.0, który odpowiada pozostałym usługom doradztwa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami ustawy.

Negatywne decyzje?

Jednakże istnieją sytuacje, w których osoby pełniące funkcje zarządzające nie zawsze mogą korzystać z stawki ryczałtu w wysokości 8,5%. Przede wszystkim, jeśli dochody uzyskiwane są bezpośrednio związane z funkcją zarządzającą lub kierowniczą, zazwyczaj stosuje się inne stawki podatkowe. Warto zwrócić uwagę w tym zakresie np. na pismo z dnia 1 sierpnia 2023 roku Dyrektora KIS w sprawie o sygn. akt 0115-KDWT.4011.52.2022.7.IK. Wnioskodawcą w tej sprawie byłą osoba prowadząca JDG oraz pełniąca funkcję dyrektora krajowego i prokurenta w spółce, a także świadcząca usługi doradcze związane z zarządzaniem. Zakres obowiązków dyrektora krajowego, zgodnie z zapisami umowy o zarządzanie Spółką, obejmował nadzór nad działalnością Spółki, prowadzenie siedziby głównej i magazynu ogólnego Spółki. Umowa o pracę szczegółowo precyzowała obowiązki, funkcje przedstawicielskie i zadania dyrektora krajowego, które ma on pełnić lub wykonywać w siedzibie Spółki.

Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł z tą samą Spółką Umowę, na podstawie której pełni funkcje konsultanta w zakresie sprzedaży oraz świadczy usługi doradcze w zakresie promocji i budowy sieci niezależnych dystrybutorów odpowiedzialnych za sprzedaż produktów Spółki na terytorium Polski . Pytanie brzmiało natomiast, czy osoba pełniąca funkcję zarządczą w spółce może zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%?

W odpowiedzi organ podatkowy uznał, że w przypadku osoby pełniącej funkcje zarządcze, świadczącej usługi zarządzania przedsiębiorstwem, stawka ryczałtu 8,5% nie znajduje zastosowania. Organ wskazał tutaj, iż wobec uzyskiwanych przez wnioskodawcę przychodów z tytułu świadczenia usług zarządczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przy wykonywaniu jednocześnie funkcji dyrektora krajowego oraz prokurenta tej Spółki znajdą zastosowanie przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT), dotyczące kwalifikacji przychodów w przypadku świadczenia usług na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 13 pkt 9 tej ustawy, tj. działalności wykonywanej osobiście.

Analizując obie interpretacje, można zatem zauważyć, że stawka ryczałtu w wysokości 8,5% zwykle może być stosowana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, które świadczą usługi doradcze związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jednakże wyjątek mogą stanowić osoby pełniące funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie. Decyzja o zastosowaniu tej stawki zależy od konkretnego kontekstu działalności oraz rodzaju usług świadczonych przez podatnika.

Reasumując, stawka ryczałtu 8,5% w Polsce jest jednym z narzędzi uproszczonego opodatkowania dochodów. Jednakże, jej stosowanie dla osób zarządzających może być uzależnione od wielu czynników, a interpretacje podatkowe są kluczowe dla określenia warunków jej zastosowania. W zależności od sytuacji podatkowej i regulacji obowiązujących w danym czasie, osoby zarządzające mogą być objęte różnymi formami opodatkowania, na co też wskazuje wielokrotnie fiskus w swoich interpretacjach.

Szukasz więcej informacji o ryczałcie 8,5% dla osób zarządzających? Sprawdź i skorzystaj Wzór umowy B2B dla osób zarządzających – ryczałt 8,5%

Powiązane artykuły