Czy zwolnienie z VAT przysługuje też na nagrane gotowe kursy online?

Dorota Mariańska
29 marca 2024

Nagrywanie gotowych kursów online i prowadzenie webinarów stało się popularnym sposobem zarabiania w erze cyfrowej. Ta forma przedsiębiorczości oferuje wiele korzyści, w tym elastyczność czasową, możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców oraz potencjał skalowania działalności. Jak wyglądają natomiast kwestie związane z podatkiem VAT w przypadku nagrywania takich kursów?

Nagrywanie gotowych kursów online

Zasadniczo organizowanie kursów online jako część działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli konkretne czynności kwalifikują się jako świadczenie usług zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ustawy o VAT, podlegają one opodatkowaniu odpowiednią stawką VAT. W tego typu sprawie w ostatnim czasie decyzję wydał dyrektor KIS w ramach pisma z dnia 2 sierpnia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.236.2023.4.PRP).

Wnioskodawczyni w tej sprawie wskazała, że jej podstawowym polem działania jest scrapbooking, dla którego nie przewidziano wydzielonej klasyfikacji PKWiU ani PKD. Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej prowadziła w mediach społecznościowych kanały, których celem było promowanie swojej twórczości oraz edukacja w zakresie scrabookingu. Obecnie w ramach swojej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni realizuje warsztaty online, w ramach których prezentowane są informacje o scrapbookingu jako takim oraz omawiane są zasady wykonywania konkretnego dzieła (np. albumu) w technice scrabookingu.

Kluczowym elementem szkolenia jest dokładna instrukcja jak wykonać dzieło. Jednocześnie nabywca otrzymuje wszystkie materiały papiernicze i ozdoby niezbędne do stworzenia dzieła (np. albumu) zgodnie z wytycznymi przekazanymi podczas warsztatów. Same w sobie materiały papiernicze nie mają znaczenia, ani wartości dla nabywcy ani dla obiektywnego odbiorcy (są to elementy tektury, wycinki ozdoby nie mające żadnej wartości użytkowej). Dopiero wiedza w zakresie techniki scrapbooking pozwala na stworzenie z nich unikatowej ozdoby/pamiątki, czyli albumu. Pytanie dotyczyło zaś tego, czy świadczone przez Wnioskodawczynię usługi polegające na realizacji warsztatów online, w ramach których prezentowane są informacje o scrapbookingu oraz omawiane są zasady wykonywania konkretnego dzieła (np. albumu) w technice scrabookingu są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT?

Czy przysługuje zwolnienie z VAT?

Wnioskodawczyni wskazała, iż w jej ocenie wskazane przez nią działania są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. W odpowiedzi na wniosek dyrektor KIS wskazał, iż stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie jest nieprawidłowe. Organ zgodził się z wnioskodawczynią, że zwolnienie z opodatkowania VAT znajdzie zastosowanie do samodzielnego wykonania przez nią dzieła na zamówienie nabywcy. Zdaniem dyrektora KIS scrapbooking powinien być uznany za dziedzinę sztuki ze względu na swoją historię oraz silne zakorzenienie w kulturze.

Natomiast we wskazanej interpretacji uznano, że zastosowanie zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 33 lit. b nie będzie możliwe w odniesieniu do świadczenia usług polegających na realizacji warsztatów online w formie uprzednio nagranych filmów. Organ wskazał na treść art. 43 ust. 19 ustawy o VAT, zgodnie z którym ustawodawca wyłączył ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy m.in. usługi związane z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach oraz usługi związane z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach. Z uwagi na to, zasadniczo nie będzie możliwe zastosowanie zwolnienia od podatku usług polegających na realizacji warsztatów online w formie uprzednio nagranych filmów.

Podsumowując, mając na uwadze treść przywołanej interpretacji, zwolnienie z VAT w Polsce co do zasady nie będzie przysługiwać na nagrane gotowe kursy online o charakterze edukacyjnym lub szkoleniowym, które są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jednakże zwolnione z VAT mogą być natomiast np. usługi samodzielnego wykonania dzieła (albumu) na zamówienie nabywcy. Ważne jest w tym zakresie jednak spełnienie określonych warunków oraz prowadzenie właściwej dokumentacji księgowej i podatkowej. Przed podjęciem działań w tym zakresie zaleca się skonsultowanie się z doradcą podatkowym w celu uzyskania kompleksowej informacji i porady.

Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami podatkowymi, dołącz do Instytutu IKIDP – Rejestracja

Kategorie: Blog
Tagi:

Powiązane artykuły