Osoba zarządzająca a ryczałt 8,5% – jakie warunki trzeba spełnić?

Dorota Mariańska
29 marca 2024

Stawka ryczałtu 8,5% w Polsce może być dedykowana osobom, które pełnią funkcję zarządzającą w danym podmiocie. W tym zakresie trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki, aby skorzystać z tej preferencyjnej stawki. Na szereg takich warunków wskazują organy podatkowe w ramach wydawanych interpretacji podatkowych.

Osoba zarządzająca a ryczałt 8,5% – interpretacje

W pierwszej omawianej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 lipca 2023 roku (sygn. KIS 0114-KDIP3-2.4011.422.2023.3.JK2) osoba prowadząca działalność gospodarczą zajmowała się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Działalność ta została zaklasyfikowana przez samą osobę pod pozycją 70.22.Z w PKD oraz pod numerem 70.22.30 w PKWiU, jako „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”. W tej sprawie wnioskodawca zawarł umowę zlecenia z polską spółką mediową, działającą w branży nadawczej programów telewizyjnych, w ramach której świadczył usługi doradztwa i konsultacji w tematyce społecznej.

Jego działania obejmowały doradztwo dotyczące prezentacji tematów społecznych w programach telewizyjnych, propagowanie obiektywnych informacji o problemach społecznych oraz konsultacje dotyczące relacji międzyludzkich w kontekście tematów prezentowanych w programach telewizyjnych. Istotne w ocenie wnioskodawcy było to, że działania te nie obejmowały wydawania poleceń, nadzorowania ani podejmowania decyzji w zakresie zasobów, osób, kapitału czy organizacji w celu osiągnięcia określonych celów, ani badania rynku i opinii publicznej. Wnioskiem z tej interpretacji jest to, że uzyskiwane przez tę osobę przychody z tytułu świadczonych usług, sklasyfikowanych jako „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” wg PKWiU 70.22.30.0, mogą być w ocenie organu opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Zgodnie natomiast z interpretacją przekazaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2022 r. (pod sygnaturą akt: 0114-KDIP2-1.4011.121.2022.2.MW), określono, że wnioskodawca był osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą która świadczy usługi dla spółki obejmujące m.in. pozyskiwanie klientów, oferowanie produktów, negocjowanie umów handlowych oraz utrzymywanie kontaktów z klientami.

Zgodnie z tą interpretacją, przychody uzyskiwane przez tę osobę z tytułu tych usług mogą być od 1 stycznia 2022 r. opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem spełnienia pozostałych ustawowych przesłanek. Kluczową kwestią jest klasyfikacja tych usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) pod odpowiednimi symbolami.

Podobne wnioski płyną także z interpretacji z dnia 25 kwietnia 2022 r. pod sygnaturą akt: 0114-KDIP2-2.4011.177.2022.2.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej omówił usługi doradcze w zakresie telekomunikacji i nowoczesnych technologii, które miały być świadczone przez wnioskodawcę. Usługi te obejmowały uczestnictwo w projektach, zarządzanie nimi, monitorowanie rozwoju technologii, doradztwo techniczne oraz nadzór nad jakością świadczonych usług. Zgodnie z tą interpretacją, przychody uzyskiwane z tych usług, również mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W piśmie z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0115-KDWT.4011.447.2022.2.MDO) analizował natomiast działalność prowadzoną przez wnioskodawcę, która obejmowała doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz administracyjną obsługę biura. Zgodnie z klasyfikacją PKD, główny przedmiot działalności opierał się na dwóch kodach PKD: 70.22.Z, który obejmuje szeroki zakres doradztwa związany z zarządzaniem i planowaniem działalności gospodarczej oraz 82.1, związany z administracyjną obsługą biura. W rezultacie, Dyrektor KIS stwierdził, że przychody uzyskiwane z usług sklasyfikowanych w grupowaniach PKWiU 70.22.11.0 i 70.22.14.0 mogą być opodatkowane stawką ryczałtu wynoszącą 15%, natomiast przychody z usług sklasyfikowanych w grupowaniu 82.11.10.0 PKWiU mogą być opodatkowane stawką 8,5%.

Jak widać na podstawie wskazanych interpretacji, możliwość skorzystania przez osoby zarządzające z ryczałtu 8,5% często uzależniona jest nie tylko od przesłanek z ustawy, ale także od konkretnych czynności dokonywanych przez daną osobę zarządzającą, a także jak jego działalność jest klasyfikowana w ramach PKD oraz PKWiU.

Warto zatem zaznaczyć, że preferencyjna stawka ryczałtu 8,5% jest korzystna dla osób zarządzających w danych podmiotach, jednak wymaga spełnienia konkretnych warunków. Zaleca się z uwagi na to skonsultowanie się z doradcą podatkowym w celu uzyskania kompleksowej informacji i zrozumienia obowiązujących przepisów podatkowych. Konieczne może być uzyskanie także odpowiedniej interpretacji indywidualnej w danym przypadku.

Sprawdź naszą propozycję umowy B2B dla osób zarządzających uwzględniającą rozliczenie ryczałtem 8,5% – Wzór umowy B2B dla osób zarządzających – ryczałt 8,5%

Powiązane artykuły