Sprzedaż zebranych grzybów bez podatku?

Dorota Mariańska
17 września 2023

Sprzedaż własnoręcznie zebranych grzybów czy też owoców to popularna forma dodatkowego zarobku lub nawet głównej działalności dla wielu osób. Jednak prowadzenie takiej działalności wiąże się z pewnymi kwestiami, które należy uwzględnić, w tym aspektami prawno-podatkowymi oraz praktycznymi aspektami gospodarczymi.

W Polsce sprzedaż własnoręcznie zebranych grzybów odbywa się zwykle bez konieczności płacenia podatku. Jest to jedna z nielicznych sytuacji, w których nie obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych ani podatek od towarów i usług (VAT). Niemniej jednak istnieją pewne ograniczenia i wytyczne dotyczące tej ulgi podatkowej, które warto poznać, o czym informuje dzisiejszy artykuł.

Własnoręcznie zebrane grzyby i owoce

Zwykle własnoręcznie zebrane grzyby czy też owoce takie jak jagody albo porzeczki są następnie sprzedawane przez osoby znajdujące się na własnych małych stoiskach usytuowanych przy ruchliwych trasach. Tego typu osoby zwykle po zakupie nie wydają nam jednak paragonu, zatem rodzi się pytanie – czy one także płacą podatki w zakresie sprzedawanych własnoręcznie zebranych owoców? A jeśli nie, to dlaczego?

Przyjętą zasadą jest, że sprzedaż naturalnych owoców i warzyw, w ich pierwotnym stanie, nie podlega opodatkowaniu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Tego rodzaju działalność jest uważana za działalność rolniczą, co oznacza, że zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o PIT, jest całkowicie zwolniona z obowiązku uiszczenia podatku. Jednakże istotne jest, że to zwolnienie odnosi się również do sprzedaży dziko rosnących jadalnych produktów leśnych, takich jak np. jagody oraz różne rodzaje ziół.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewien wyjątek dotyczący sprzedaży warzyw i owoców z działów specjalnych produkcji rolnej, takich jak uprawa w szklarniach czy hodowla drobiu. Aby taka działalność została uznana za dział specjalnej produkcji rolnej, musi jednak spełniać konkretne kryteria wielkościowe określone w przepisach prawa.

Mimo tego, niektórzy podatnicy wyrażają pewne wątpliwości dotyczące sposobu rejestrowania swojej sprzedaży sezonowej, szczególnie w przypadkach, gdy nie można wystawić paragonu. Niemniej jednak, warto podkreślić, że w takiej sytuacji sprzedawcy nie muszą się martwić. Jest to spowodowane tym, że sprzedaż własnych produktów, uznawana za działalność rolniczą, nie tylko zwalnia od obowiązku opodatkowania, ale także nie wymaga konieczności dokumentowania jej za pomocą paragonu lub faktury.

Sprzedaż grzybów bez podatku?

Wobec tego, aby sprzedawać grzyby bez podatku konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków. Aby skorzystać ze zwolnienia, grzyby czy też owoce muszą być zebrane przez daną osobą samodzielnie, na własnym terenie lub terenie, do którego ma upoważnienie (na przykład w przypadku dzierżawy). Dodatkowo jeżeli taka osoba zamierza następnie przetwarzać zebrane grzyby czy też owoce (np. wytwarzać dżemy lub soki albo inne produkty powstałe z przetwarzania np. grzybów), to może to wpłynąć kwestie związane z opodatkowaniem takiej sprzedaży. W takim przypadku, mogą pojawić się obowiązki podatkowe związane z działalnością produkcyjną lub przetwórczą.

Nadto, grzyby można sprzedawać bez opodatkowania, o ile sprzedaż ta ma charakter sporadyczny lub nie prowadzimy stałej działalności gospodarczej związaną z handlem owocami. Jeśli sprzedaż takich produktów staje się regularnym źródłem dochodu i działamy przez cały rok w sposób zorganizowany, to może to zostać uznane za działalność gospodarczą, co skutkuje obowiązkiem opodatkowania. Wówczas w przypadku, gdy sprzedaż grzybów jest regularna i prowadzisz działalność gospodarczą, będziesz zobowiązany wystawiać faktury i prowadzić odpowiednią ewidencję finansową zgodnie z przepisami.

Niemniej jednak, warto zawsze sprawdzić aktualne przepisy podatkowe i konsultować się z Urzędem Skarbowym lub doradcą podatkowym, jeśli masz wątpliwości dotyczące opodatkowania swoich dochodów związanych ze sprzedażą własnoręcznie zebranych grzybów czy też owoców. Przepisy podatkowe mogą ulegać zmianom, dlatego ważne jest, aby być zawsze dobrze i na bieżąco poinformowanym na ten temat.

Lubisz zbierać grzyby i czuć się bezpiecznie podatkowo? Korzystaj z wiedzy ekspertów Instytutu i dołącz do nas IKiDP rejestracja

Powiązane artykuły

Vinted na celu skarbówki!

Vinted to platforma internetowa umożliwiająca sprzedaż, kupno i wymianę odzieży, obuwia oraz akcesoriów. Jest to popularna aplikacja, szczególnie wśród młodych ludzi,...

Plan kont fundacji rodzinnej i jego założenia

Plan kont fundacji rodzinnej musi być zbieżny z podstawowymi celami dotyczącymi fundacji rodzinnej, czyli po pierwsze gromadzenie mienia, po drugie zarządzanie mieniem...