Jaka stawka ryczałtu dla informatyków? – wyroki WSA

Dorota Mariańska
20 listopada 2023

Kwestie dotyczące podatków są niezwykle istotne w kontekście wielu zawodów, w tym także informatyków, który w ostatnim czasie jest jednym z najbardziej pożądanych zawodów. Zawód informatyka stał się coraz bardziej popularny i atrakcyjny z wielu powodów. Oprócz aspektów podatkowych i ulg, istnieją także inne czynniki przyczyniające się do tego trendu. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest to zaś to preferencyjna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Polega na wpłacaniu stałej stawki podatkowej w zależności od wykonywanej działalności. Problematyczne w ostatnim czasie okazały się kwestie dotyczące tego, jakie stawki ryczałtu powinni płacić informatycy?

Opodatkowanie informatyków – ryczałt

Stawka ryczałtu jest stała (w zależności od zawodu), a osoba opodatkowana na tym zasadzie nie musi prowadzić pełnej księgowości. Jednakże osoba wybierająca ten rodzaj opodatkowania nie ma również prawa do odliczenia kosztów uzyskania przychodu. W ocenie wielu informatyków stawka ryczałtu dla nich powinna wynosić 8,5% przychodu. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność informatyczną powinna płacić podatek w wysokości 8,5% swojego przychodu, bez konieczności uwzględniania kosztów działalności. Ta stawka jest stosunkowo niska, co sprawia, że ryczałt ewidencjonowany może być atrakcyjną opcją dla informatyków o niskich kosztach uzyskania przychodu.

Wybór takiej formy opodatkowania we wskazanej stawce nie dziwi, bowiem może przynieść wiele różnych korzyści. Ryczałt ewidencjonowany jest znacznie prostszy w prowadzeniu niż pełna księgowość, co pozwala zaoszczędzić czas i środki na biurze rachunkowym. Dodatkowo, informatycy mogą planować swoje finanse z wykorzystaniem stałej stawki podatku, co ułatwia prognozowanie kosztów. Stawka 8,5% także uważana jest za niską.

Jaka stawka ryczałtu dla informatyka? Orzecznictwo WSA

Jednakże wskazana stawka zaczęła w ostatnim czasie budzić wątpliwości fiskusa, a wielu informatyków zaczyna przegrywać przed sądami w sprawach dotyczących stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla ich zawodu. Chociaż standardowa stawka ryczałtu dla branży IT wynosi 12 proc., to przez pewien czas organy podatkowe akceptowały niższą stawkę 8,5 proc. dla części usług wykonywanych przez informatyków, którzy nie świadczyli usług związanych z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie oprogramowania ani doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (dla których stawka wynosiła 12 proc.).

Niestety na przełomie 2022 i 2023 roku fiskus jednak zmienił swoje stanowisko. Teraz organy podatkowe twierdzą w swoich interpretacjach, że informatycy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie mają prawa do korzystania z 8,5 proc. stawki, a zamiast tego muszą płacić 12 proc. Większość podatników, którzy podjęli próbę odwołania się od niekorzystnych interpretacji, do tej pory przegrywa przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi.

Jako przykład takiej sprawy można wskazać sprawę, w której negatywne stanowisko w tym przedmiocie zostało potwierdzone przez WSA w Poznaniu w wyroku z 22 czerwca 2023 roku (sygn. I SA/Po 215/23). Sąd zgodził się z fiskusem, że mężczyzna, który zajmował się wdrażaniem systemu informatycznego, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie umowy z firmą informatyczną do obsługi innych przedsiębiorstw, nie ma prawa do korzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu. Problem w przypadku tych spraw odnosi się przede wszystkim do definicji usług związanych z oprogramowaniem i jakie jest ich pojmowanie oraz rozumienie przez sądy oraz organy podatkowe.

Sąd w uzasadnieniu wskazał również na wyroki innych WSA, które to także wskazywały na konieczność stosowania stawki 12% ryczałtu. Wskazywały na to m.in. WSA w Łodzi w wyroku z 5 kwietnia 2023 r. (sygn. I SA/Łd 72/23), WSA w Warszawie w wyroku z 6 kwietnia 2023 r. (III SA/Wa 2632/22) oraz WSA w Kielcach w wyroku z 18 maja 2023 r. (sygn. I SA/Ke 157/23).

Mimo tego, sprawa na ten moment nie jest jednoznaczna. Inne stanowisko zajął m.in. WSA w Gdańsku w wyroku z 9 maja 2023 r. (sygn. I SA/Gd 1399/22). W związku z tym, wiele osób w swoim przypadku decyduje się najpierw o wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową, a następnie dopiero ewentualne stosowanie niższej stawki ryczałtu. W razie braku zgody ze stanowiskiem fiskusa, warto pamiętać o tym, że zawsze następnie taka sprawa może trafić jeszcze do postępowania sądowego. Jednolite regulacje w tym zakresie mogą zostać jednakże podjęte w najbliższym czasie.

Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami podatkowymi, dołącz do Instytutu rejestracja IKiDP

Powiązane artykuły