Darowizna z majątku wspólnego małżonków a podatek – interpretacja dyrektora KIS

Dorota Mariańska
28 grudnia 2023

Kwestie związane z podatkiem od darowizny w Polsce uregulowane są na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Darowizny z majątku wspólnego małżonków są szczególnie uregulowane pod względem podatkowym. Dotyczy to sytuacji, gdy jedno z małżonków dokonuje darowizny na rzecz osoby trzeciej z majątku nabytego wspólnie z drugim małżonkiem (majątku wspólnego małżonków).

Darowizna z majątku wspólnego małżonków a podatek

Kwestie dotyczące darowizny z majątku wspólnego małżonków i podatku były przedmiotem rozważań na gruncie pisma z dnia 4 lipca 2023 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. akt 0111-KDIB2-2.4015.71.2023.1.DR). Wnioskodawczyni w tej sprawie wskazała, iż jej siostra zamierza przekazać Wnioskodawczyni darowiznę środków pieniężnych w kwocie 130 000 złotych (słownie sto trzydzieści tysięcy złotych). Siostra wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim w ustroju wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej (nie posiada rozdzielności majątkowej), a darowizna przekazana wnioskodawczyni przez siostrę pochodzić ma z majątku wspólnego małżeństwa siostry wnioskodawczyni i jej męża.

Darowizna przekazana zostanie na rachunek bankowy w ramach pisemnej umowy darowizny zawartej pomiędzy obdarowaną i jej siostrą (darczyńcą). Do umowy darowizny dołączone będzie pisemne oświadczenie podpisane własnoręcznie przez męża siostry wnioskodawczymi, który nie będąc stroną umowy darowizny, oświadczy, że wyraża zgodę na przekazanie przez żonę darowizny pieniężnej pochodzącej z ich majątku wspólnego małżeństwa. Jednocześnie oświadczy, że darowana kwota stanowić będzie taką, którą żona (darczyńca), może dysponować samodzielnie w ramach wydatków indywidualnych.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zadała organowi podatkowemu pytanie – czy darowizna środków pieniężnych dla wnioskodawczyni od jej siostry pochodząca z majątku wspólnego małżeństwa siostry wnioskodawczyni i jej męża będzie w całości zwolniona z podatku jeśli nabycie zgłosi się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego składając formularz SD-Z2 w terminie do 6 miesięcy od wystąpienia faktu dokonania darowizny?

W ocenie wnioskodawczyni darowizna środków pieniężnych dla wnioskodawczyni od jej siostry pochodząca z majątku wspólnego małżeństwa siostry i jej męża będzie w całości zwolniona z podatku jeśli w terminie do 6 miesięcy nabycie jej zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego składając formularz SD-Z2. Mąż siostry nie jest stroną umowy darowizny, równocześnie wyraża zgodę na przekazanie darowizny z majątku wspólnego ich małżeństwa, a sama darowizna przekazana jest pomiędzy wnioskodawczynią i jej siostrą, czyli rodzeństwem, co zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, który mówi, że darowizna od siostry (rodzeństwa), która znajduje się w I grupie podatkowej jest zwolniona z opodatkowania bez względu na jej wartość przy spełnieniu poszczególnych warunków.

Interpretacja dyrektora KIS

W odpowiedzi dyrektor KIS wskazał, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. W uzasadnieniu organ wskazał, iż wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do grupy I zalicza się zaś – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Na gruncie ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli m.in. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych powinno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. W związku z tym, zapłata podatku nie będzie w tym wypadku konieczna.

Mimo tego, warto pamiętać, że podatki od darowizn są złożonym zagadnieniem, a ich interpretacja może być uzależniona od wielu czynników. Sytuacje podlegające opodatkowaniu mogą być różne w zależności od konkretnych okoliczności, warto więc zasięgnąć fachowej porady prawnej lub podatkowej w celu zrozumienia pełnych konsekwencji podatkowych darowizn z majątku wspólnego małżonków na rzecz osób trzecich. Szukasz informacji o podatkach?

Zapraszam na bloga blog – podatki

Powiązane artykuły