Odliczenie VAT od zakupionych usług gastronomicznych?

Dorota Mariańska
3 stycznia 2024

Zasadą jest, że czynni podatnicy VAT mogą zmniejszyć podatek do zapłaty o podatek naliczony. Mają również szansę na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku, jeśli suma podatku naliczonego przewyższa podatek należny w określonym okresie. Jednakże, ważne jest zrozumienie, że nie każda faktura potwierdzająca transakcję kwalifikuje się jako podstawa do odliczenia podatku VAT. Podobny problem dotyczy na przykład zakupu usług gastronomicznych.

Usługi gastronomiczne

Same usługi gastronomiczne obejmują szeroki zakres działań związanych z przygotowaniem i świadczeniem posiłków oraz usług związanych z gastronomią. Warto tutaj wskazać, że usługi gastronomiczne oraz cateringowe mają wspólny aspekt – dotyczą dostarczania posiłków. Kluczową kwestią w kontekście podatku VAT jest miejsce realizacji usługi. Zgodnie z ustalonym stanowiskiem orzecznictwa, usługa gastronomiczna obejmuje przygotowanie i podanie posiłku w miejscu, gdzie został on przygotowany, jak na przykład w restauracji. Natomiast usługi cateringowe nie powinny być mylone z usługami gastronomicznymi, co wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z ich treścią, pod pojęciem usług cateringowych kryją się: dostarczanie gotowych lub niegotowych posiłków lub napojów, dostarczanie żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami pomocniczymi, umożliwiającymi natychmiastowe spożycie.

W tego typu sprawie orzekał w ostatnim czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 16 sierpnia 2023 roku, sygn. akt I SA/Gl 536/23. Cała sprawa wynikła z interpretacji fiskusa z początku lutego 2023 roku, o którą to wystąpiła spółka z sektora hotelarskiego. W swoim wniosku wyjaśniła, że czasem w związku z prowadzoną działalnością nabywa od zewnętrznych firm usługi gastronomiczne, niezbędne do kompleksowego świadczenia usług dla swoich klientów. Pytanie dotyczyło zaś tego, czy takie zakupione usługi gastronomiczne może odliczyć w ramach podatku VAT?

Skarbówka stwierdziła wówczas, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie ma możliwości obniżenia kwoty lub otrzymania zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Zaznaczono, że taki był zamiar ustawodawcy. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, którzy kupują gotowe posiłki dla pasażerów. Urzędnicy wskazali, że firma nie odsprzedaje usług gastronomicznych, ponieważ stanowią one integralną część kompleksowej obsługi klienta. Dlatego też, usługi gastronomiczne nabyte przez firmę od zewnętrznych dostawców – jako niezbędne do zapewnienia kompleksowej obsługi jej klientów – wpisują się w ramy usług określonych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Odliczenie VAT

 WSA w Gliwicach potwierdził interpretację, zauważając, że firma nabywająca usługi gastronomiczne w celu świadczenia kompleksowej usługi, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty. Wskazano, że krajowy ustawodawca wyraźnie wyłączył taką możliwość. Jednakże, to stanowisko nie obejmuje nabywania usług gastronomicznych przez podatników, którzy świadczą usługi hotelarskie, rozumiane jako te związane z branżą turystyczną. Jak wskazał sąd: ,,Spółka z branży hotelarskiej, nabywając usługi gastronomiczne celem świadczenia usługi kompleksowej, nie ma prawa do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty”.

Podsumowując zatem, na podstawie wskazanego wyroku można uznać, że firma nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych usług gastronomicznych. Przedsiębiorstwo, które nabywa tego rodzaju usługi w celu ich wykorzystania przy świadczeniu usług hotelarskich, nie posiada prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty za te usługi gastronomiczne.

Warto przy tym jednak pamiętać, iż usługi, które obejmują przygotowanie i serwowanie posiłku w miejscu, gdzie został on przygotowany, są zaklasyfikowane jako usługi gastronomiczne. Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, przedsiębiorcy nie mają prawa do odliczenia podatku VAT od tego rodzaju usług. Natomiast usługi cateringowe nie kwalifikują się jako usługi gastronomiczne, co skutkuje możliwością odliczenia podatku VAT przez podatników, którzy je nabywają. Taka interpretacja jest potwierdzana w licznych interpretacjach podatkowych i warto pamiętać o tym rozróżnieniu, także w kontekście analizowanego wyroku WSA.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi tematami podatkowymi i księgowymi IKiDP – rejestracja

Powiązane artykuły