Wydatki na psa w kosztach firmy – fiskus zmienia zdanie!

Dorota Mariańska
15 stycznia 2024

Jeszcze w październiku 2023 roku dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną, w której to zgadzał się na ujęcie w kosztach części wydatków związanych z zakupem i utrzymaniem psa stróżującego. Były to wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia. Sprawa dotyczyła zaś właścicielki biura rachunkowego.

Jednakże w ostatnim czasie fiskus zmienił zdanie w tym przedmiocie. Tym razem z podobnym wnioskiem wystąpił informatyk, prowadzący w domu swoją działalność. Chciał on kupić psa, który miałby pilnować domu, w którym znajduje się jego sprzęt komputerowy, oprogramowanie i ważne dokumenty. W przerwach od pracy pies ma zaś działać odstresowująco oraz relaksująco.

Wnioskodawca wystąpił zatem z zapytaniem, czy on także może wliczyć wydatki związane z psem w koszty uzyskania przychodu. W odpowiedzi (nr interpretacji 0112-KDWL.4011. 75.2023.1.WS) Dyrektor KIS wskazał jednak, iż w jego ocenie właściciel firmy może rozliczyć w kosztach tylko część wydatków na psa, który jej pilnuje. Musi on bowiem rozdzielić wydatki w tym zakresie na prywatne i firmowe.

Stanowi to zatem zmianę od ostatniego stanowiska fiskusa, kiedy to potwierdzał on, iż psy chroniące biuro oraz wydatki z nimi związane można bez ograniczeń rozliczać w kosztach uzyskania przychodów danego przedsiębiorstwa. Wiele zależy zatem od konkretnego przypadku i warto wystąpić o interpretację indywidualną.

Szukasz istotnych interpretacji Dyrektora KIS? Zapraszam na blog blog – interpretacje podatkowe

Powiązane artykuły

Nowe towary objęte akcyzą od 2025 roku!

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące opodatkowania akcyzą nowych kategorii wyrobów zawierających nikotynę. Nowe regulacje, oparte...