Udzielanie korepetycji zwolnione z podatku VAT?

Dorota Mariańska
22 stycznia 2024

Udzielanie korepetycji, także w formie online, stało się w ostatnim czasie coraz częstszym sposobem na uzyskanie dodatkowego zarobku przez nauczycieli, studentów czy też inne osoby. Z uwagi na to pojawia się wiele pytań dotyczących m.in. opodatkowania przychodów pochodzących z tego typu świadczeń – czy podlegają one np. pod opodatkowanie VAT? W ostatnim czasie stało się to przedmiotem rozważań organów podatkowych na gruncie interpretacji podatkowych.

Zwolnienie z VAT przy udzielaniu korepetycji?

Zasadą jest, iż usługi udzielania korepetycji stanowią odpłatne świadczenie usług, które zasadniczo podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże nie jest to reguła, od której nie istnieją wyjątki, co potwierdzają ostatnie interpretacje podatkowe. W jakim przypadku zatem udzielanie korepetycji może być zwolnione z podatku VAT?

W tego typu sprawie w ostatnim czasie rozstrzygał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 24 sierpnia 2023 roku w sprawie o sygnaturze 0113-KDIPT1-1.4012.412. 2023.2.AK. O wydanie interpretacji wystąpiła wnioskodawczyni zainteresowana prowadzeniem korepetycji z matematyki, fizyki oraz chemii. Wnioskodawczyni posiadała wyższe wykształcenie zdobyte na politechnice oraz była zaangażowana w studia podyplomowe z zakresu matematyki, a także uczęszczała na zajęcia dla nauczycieli na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, obejmujące nauczanie fizyki, przyrody i chemii.

Chociaż obecnie nie pracowała ona jako nauczycielka, planowała podjąć zatrudnienie w szkole średniej jako nauczycielka matematyki w przyszłości. Dodatkowo, prowadzi dodatkowe zajęcia zgodnie z programem oświaty dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, zawierając umowy bezpośrednio z rodzicami uczniów. Pytanie dotyczyło zaś tego, czy świadczone przez nią usługi w formie udzielania korepetycji z matematyki, fizyki oraz chemii będą zwolnione z podatku VAT? W ocenie wnioskodawczyni udzielane przez nią korepetycje powinny być zwolnione z podatku.

W odpowiedzi na wniosek dyrektor KIS wskazał, iż stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. W ocenie organu podatkowego udzielanie korepetycji z przedmiotu takiego jak np. matematyka podlega pod zwolnienie z podatku VAT. We wskazanej interpretacji dyrektor KIS podkreślił, iż w jego ocenie nauczyciel nie musi pracować w szkole, powinien jednak mieć kierunkowe wykształcenie, aby udzielać takich korepetycji i korzystać ze zwolnienia.

Stanowisko potwierdzone w innych sprawach

Takie stanowisko potwierdził także fiskus w interpretacji indywidualnej z dnia 24 października 2023 roku, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.521.2023.2.MSU. W tej decyzji organ podatkowy stwierdził, że zwolnienie z podatku VAT dotyczy usług nauczania świadczonych przez nauczycieli, o ile posiadają oni właściwe wykształcenie związane z nauczaniem danej dziedziny. Dyrektor KIS wskazał także, że udzielanie korepetycji z fizyki przez osobę z wykształceniem i specjalizacją w tej dziedzinie spełnia kryteria zwolnienia z VAT. Natomiast brak odpowiedniego wykształcenia z matematyki uniemożliwia zwolnienie z VAT dla usług korepetycji z tego przedmiotu, zgodnie z ustawą o VAT.

Ponadto, organ podatkowy zaznaczył, że po przekroczeniu sprzedaży na poziomie 200 000 zł, usługi związane z nauczaniem będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. KIS potwierdził, że zgodnie z tym przepisem, korepetycje z fizyki (z uwagi na to, że wnioskodawca posiadał kierunkowe wykształcenie w tym przedmiocie) nie podlegają opodatkowaniu VAT, niezależnie od wartości sprzedaży. Jednakże, dla korepetycji z matematyki (gdzie wnioskodawca nie posiadał analogicznego wykształcenia) organ podatkowy wyjaśnił, że nie ma analogicznego zwolnienia z VAT. Oznacza to, że jeśli wnioskodawca w tej sprawie przekroczy limit sprzedaży 200 000 zł, będzie musiał zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i naliczać oraz odprowadzać podatek VAT od usług związanych z nauczaniem matematyki.

Reasumując, aby skorzystać z takiego zwolnienia, osoba udzielająca korepetycji, nawet jeśli nie pracuje w szkole, powinna posiadać kierunkowe wykształcenie, które to może wykazać poprzez dyplomy, certyfikaty lub innego rodzaju dokumenty.

Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga https://ikidp.pl/category/blog/podatki/

Powiązane artykuły