Nie ma odwrotu – obowiązkowy KseF będzie wdrożony!
Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce w ostatnim czasie wywołał wiele kontrowersji związanych z tym, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na odroczenie terminu jego obowiązkowego wdrożenia (który miał przypadać dla większości firm na lipiec 2024 roku). W dniu 2 lutego 2024 roku odbyło się jednak spotkanie w Ministerstwie Finansów z przedstawicielami organizacji, które dotąd brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia nowego systemu.
Podstawowym celem tego spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań związanych z KSeF, a także przedstawienie planów na kolejne miesiące. Andrzej Domański, Minister Finansów, wskazał, iż wraz z dniem 9 lutego 2024 roku ogłosi szczegółowy plan konsultacji na temat wdrażania w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania w tym zakresie będą odbywały się w formule hybrydowej, żeby umożliwić łatwe uczestnictwo wszystkim zainteresowanym. W trakcie spotkania doszło także do zebrania wielu pytań dotyczących KSeF od przedstawicieli różnych podmiotów, a na które to pytania mają pojawiać się odpowiedzi wraz z dniem 9 lutego na stronie poświęconej KSeF. Bardziej skomplikowane pytania będą zaś przedmiotem dyskusji w czasie spotkań konsultacyjnych.
Ministerstwo wskazało również obszary, które to wymagają jeszcze dyskusji i są to m.in. odroczenie poszczególnych terminów ustawowych związanych z KSeF, sankcje dotyczące systemu, podatnicy zwolnieni z obowiązku używania KSeF, faktury wystawianie z kasy rejestrującej i paragony z NIP, obowiązek podawania numeru KSeF w płatnościach i MPP (mechanizmach podzielonej płatności) czy też wystawianie faktur w KSeF dla konsumentów w relacjach B2C.
Minister podkreślił także, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony i nie ma od tego odwrotu. Termin wdrożenia KSeF z początkiem lipca 2024 roku musiał zostać natomiast przesunięty, ponieważ nie było szans na zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego przy wprowadzaniu go w tamtej chwili. Ministerstwo obawiało się także, że nie zapewni niezbędnej wydajności systemu oraz istniało ryzyko, że w kluczowych okresach nie działałby on sprawnie. Nowa data wejścia w życie KSeF ma natomiast zostać ogłoszona na przełomie kwietnia oraz maja 2024 roku.
Dalsze prace nad systemem
Także rozporządzenia techniczne dotyczące KSeF mają zostać wydane jak najszybciej, aby umożliwić dokończenie projektów wdrażania systemu w największych przedsiębiorstwach, w których to prace te są już bardzo mocno zaawansowane. W najbliższym czasie mają ruszyć także konsultacje społeczne w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur. Przedmiotem dyskusji na spotkaniu w dniu 2 lutego był także bowiem koncept podziału na grupy konsultacyjne, a po zebraniu dodatkowych sugestii oraz propozycji w drodze pisemnej, w dniu 9 lutego ma być ogłoszony podział na grupy konsultacyjne i zasady zgłaszania się do tych grup. Jak wskazuje Iwona Biernat-Baran, która na spotkaniu w MF reprezentowała Krajową Radę Doradców Podatkowych i jest jednym z ekspertów w programie KseF PRO (przygotowanym przez IKIPD): ,,Dobrze, że MF jest otwarte na dialog w tej sprawie. Bardzo pozytywnym sygnałem jest też zapowiedź szerokiej kampanii informacyjnej dla małych firm”.
Jak wynika ze spotkania, kwestie, jakich Ministerstwo Finansów nie chciałoby zmieniać to na pewno data wystawienia faktury, wprowadzenie modyfikacji w strukturze logicznej, rezygnacja z konieczności pobrania numeru KSeF, a także obowiązku podawania KSeF w płatnościach. Postulatem było także wydłużenie terminu na przesyłanie faktur offline. Oprócz tego, w trakcie konsultacji równocześnie będą prowadzone prace analityczne i procesy audytowe. Ich celem jest ocena istotności i zakresu krytycznych błędów, które były decydujące przy ogłaszaniu przesunięcia terminu wdrożenia KSeF.
Nadto, jak wskazał Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej: ,,Od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 Urzędów Skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy. Będziemy je prowadzili dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie”.
Wobec tego, jak wskazuje Ministerstwo KSeF będzie odłożony, ale bez większych zmian technicznych dla podatników. Tym samym wydatki na jego wdrożenie nie pójdą na marne. W trakcie spotkania informacyjnego reprezentanci resortu podkreślili bowiem, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza rozpoczęcia od zera prac nad rozwiązaniami prawno-funkcjonalnymi systemu. Niektórzy przedsiębiorcy już włożyli znaczne nakłady finansowe i wysiłku w przygotowania do korzystania z KSeF. Ministerstwo zapewniło, że analizując propozycje ewentualnych modyfikacji, uwzględni również ich wpływ na koszty przedsiębiorców.
Sprawdź i dołącz do Programu KSeF PRO – Program KSeF PRO