Ministerstwo zdecydowało – obowiązkowy KSeF od lutego 2026 roku!

Zespół Programu KSeF PRO
29 kwietnia 2024

MF podjęło decyzję

Ministerstwo Finansów w Polsce podjęło decyzję o wprowadzeniu obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od lutego 2026 roku. Ta ważna inicjatywa ma na celu usprawnienie procesu wystawiania i przetwarzania faktur elektronicznych w celu zwiększenia efektywności i przejrzystości transakcji handlowych w kraju. Początkowo planowano, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku. Jednakże, na początku tego roku minister finansów podjął decyzję o odroczeniu tego terminu ze względów technicznych. Minister zapowiedział, że nową datę wprowadzenia systemu przedstawi po zakończeniu audytu mającego na celu ocenę gotowości technicznej i funkcjonalnej KSeF.

Decyzja o opóźnieniu wprowadzenia obowiązkowego KSeF została podjęta w trosce o zapewnienie, że system będzie działał sprawnie i niezawodnie od samego początku. Audyt miał na celu identyfikację ewentualnych problemów i nieprawidłowości, które mogłyby wystąpić podczas implementacji systemu. Teraz, po przeprowadzeniu audytu i uwzględnieniu jego wyników, Ministerstwo Finansów jest gotowe do ogłoszenia nowej daty wprowadzenia obowiązkowego KSeF.

Zapowiedź obowiązkowego KSeF od lutego 2026 roku otwiera nowy rozdział w polskiej administracji podatkowej i handlowej. Przedsiębiorstwa będą musiały przygotować się do wdrożenia systemu, a Ministerstwo Finansów będzie zapewniać wsparcie i konsultacje w tym procesie. Ostateczne wprowadzenie obowiązkowego KSeF od lutego 2026 roku będzie istotnym krokiem w kierunku cyfryzacji i modernizacji polskiego sektora finansowego oraz handlowego. Efektywnie działający system e-faktur może przyczynić się do redukcji biurokracji, ograniczenia oszustw podatkowych oraz zwiększenia transparentności i uczciwości w relacjach biznesowych.

Nowy termin – luty 2026 roku!

Dziś (w piątek, 26.04.2024 roku) o godzinie około 8:30 Ministerstwo Finansów rozpoczęło dzień od spotkania informacyjnego dotyczącego „Podsumowania audytu Krajowego Systemu e-Faktur”. Minister Finansów, Andrzej Domański, poinformował, że system nie jest jeszcze obecnie gotowy do wdrożenia i jego obecny stan groziłby paraliżem gospodarki. Wyniki audytu wykazały konieczność opracowania nowej architektury systemu oraz stworzenia nowego oprogramowania, co oznacza praktycznie konieczność rozpoczęcia procesu wdrażania od nowa. Zidentyfikowano bowiem kilkaset błędów i stwierdzono braki w nadzorze oraz w sposobie prowadzenia projektu. Zgodnie z zapowiedzią ministra Domańskiego, KSeF ma wejść w życie 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 milionów złotych. Następnie, od 1 kwietnia 2026 roku, ma to zaś obowiązywać dla wszystkich przedsiębiorców.

W trakcie spotkania Minister Finansów oraz Szef KAS przedstawili również krótkie omówienie przeprowadzonych konsultacji oraz podjętych działań mających na celu przygotowanie gospodarki na wprowadzenie KSeF. Najistotniejszym punktem spotkania było ogłoszenie, że KSeF będzie pisany od nowa, z wyraźnym naciskiem na architekturę i odejście od dotychczasowej monolitycznej struktury systemu.

Wcześniej, na początku kwietnia, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt założeń przepisów dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur, jednakże bez ustalonej daty wejścia w życie. Projekt ten, jak podano, uwzględniał część uwag zgłoszonych podczas konsultacji. Ekspertom udało się wyeliminować najważniejsze problemy związane z projektem, co może przyczynić się do skutecznego funkcjonowania systemu po jego wdrożeniu. W kontekście zgłoszonych nieprawidłowości i opóźnienia w wdrażaniu KSeF, ważne jest, aby Ministerstwo Finansów skoncentrowało się na opracowaniu nowej architektury systemu oraz na zapewnieniu, że ewentualne przyszłe kroki wdrożeniowe będą solidnie przygotowane.

Najbliższe 21 miesięcy Ministerstwo Finansów będzie musiało wykorzystać na równoczesne przygotowanie zmian prawnych oraz intensywny remont całego systemu (ewentualnie jego budowę od podstaw). Ważne jest, aby pamiętać, że dalsze odkładanie terminów już nie wchodzi w grę, gdyż nasze państwo jest zobligowane do spełnienia ka mieni milowych związanych z Krajowym Planem Odbudowy, a KSeF jest jednym z nich.

Dołącz do Programu KSeF PRO i wdrażaj z nami KSeF w swojej firmie Program KSeF PRO

Powiązane artykuły

Kiedy projekt nowych przepisów o KseF?

Nowe przepisy dotyczące KSeF – już po konsultacjach Krajowy System e-Faktur (KSeF) to inicjatywa mająca na celu usprawnienie obiegu faktur elektronicznych w Polsce. Ma...