Wydatki na eksploatację wyścigowego samochodu w kosztach firmowych?

Dorota Mariańska
19 lutego 2024

Koszty firmowe obejmują szeroki zakres wydatków, które są niezbędne do prowadzenia działalności przedsiębiorstwa. Te koszty mogą być zróżnicowane, obejmując wszystko, począwszy od zakupu materiałów biurowych po opłacenie wynagrodzeń pracowników. Jednakże, w niektórych branżach, takich jak sporty motoryzacyjne, wydatki mogą być bardziej specyficzne.

Eksploatacja wyścigowego samochodu

 W tego typu sprawie w ostatnim czasie decyzję wydał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ramach pisma z dnia 16 listopada 2023 roku, sygn. akt 0113-KDIPT2-1.4011.573.2023.4.KD. W tej sprawie w dniu 14 sierpnia 2023 r. wpłynął do KIS wniosek z 11 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą od 1 października 2012 r. W ramach działalności gospodarczej prowadzi działalność konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych (kod PKD 45.20.Z oraz działalność agencji reklamowych PKD 73.11.Z).

W ramach tej działalności wnioskodawca prowadzi tuning samochodów, budowę wiązek elektrycznych, programowanie sterowników. W ramach działalności bierze też udział w zlotach i imprezach motoryzacyjnych, w trakcie których promuje własną działalność oraz reklamuje firmy, z którymi współpracuje. W zamian za to wnioskodawca wystawia im faktury za marketing i reklamę. W związku z powyższym ma on zamiar zbudować pojazd wyścigowy. Pojazd ten nie będzie pojazdem samochodowym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Nie będzie posiadał dowodu rejestracyjnego. Będzie użytkowany wyłącznie na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych. Na tego typu imprezach pojawiają się zaś dziesiątki tysięcy widzów.

Znaczna część tych ludzi sama posiada samochody, chce je modyfikować i szuka firm, które się tym zajmują. Widzowie mogą zobaczyć wtedy pracę wnioskodawcy na jego stanowisku, porozmawiać z nim; zobaczą też jak wykonana przez niego praca funkcjonuje w praktyce, na torze wyścigowym (są to jego potencjalni klienci). Na tych imprezach pojawiają się również przedstawicie firm, które szukają miejsca na swoją reklamę i to także są potencjalni klienci w ocenie wnioskodawcy.

Starty i uczestnictwo w tego typu imprezach generuje koszty typu: koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak paliwo, opony, części eksploatacyjne; koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Wartość początkowa zbudowanego pojazdu, jak wskazał wnioskodawca, będzie przekraczać 10 tysięcy złotych, a okres użytkowania będzie dłuższy niż 12 miesięcy. Po zbudowaniu pojazdu będzie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nadto, wnioskodawca wskazał, że posiada on nieograniczony obowiązek podatkowy. Opis dotyczy zdarzenia w przyszłości w roku podatkowym 2023, a sa wnioskodawca rozlicza się na zasadach ogólnych w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wartość początkowa stworzonego pojazdu zostanie określona na podstawie faktycznie poniesionych wydatków na zakup części i usług obcych. Natomiast do wartości początkowej nie będzie zaliczona praca własna wnioskodawcy. Do kosztów uzyskania przychodu z uwagi na to wnioskodawca chce zaliczyć, koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

W związku z powyższym wyżej wymieniony pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach działalności gospodarczej. Pytanie dotyczyło zaś tego, czy wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. W ocenie wnioskodawcy związku z opisanym powyżej zdarzeniem przyszłym spełnione są warunki art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem powinien on móc zaliczyć te wydatki do kosztów firmowych.

Ujęcie wydatków w koszty firmowe

W odpowiedzi na wskazany wniosek oraz pytanie, dyrektor KIS wskazał, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. W uzasadnieniu organ wskazał, iż w przypadku opisanym przez wnioskodawcę zachodzi odpowiedni związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków eksploatacyjnych pojazdu wyścigowego takich jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, kosztów uczestnictwa w imprezach, kosztów transportu pojazdu i noclegów, kosztów ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Wnioskodawca wskazał bowiem na rodzaje przychodów, jakie będzie uzyskiwać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z użytkowania pojazdu wyścigowego na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych.

Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga blog – podatki

Powiązane artykuły