KSeF – konsultacje w MF

Zespół Programu KSeF PRO
3 marca 2024

Konsultacje w dniu 21.02.2024 r.

W związku z audytem w KSeF oraz zmianami w systemie przed ogłoszeniem nowego terminu jego wprowadzenia, Ministerstwo reguluje przeprowadza konsultacje z przedstawicielami różnych branż. Po konsultacjach 21 i 22 lutego 2024 roku, można się spodziewać aktualizacji regulacji dotyczących KSeF. Nowe informacje mogą dotyczyć zarówno technicznych aspektów funkcjonowania systemu, jak i kwestii prawnych związanych z jego stosowaniem.

W omawianym spotkaniu omówiono kwestie związane z identyfikatorami KSeF w płatnościach. W szczególności poruszono tematykę obowiązku podawania numeru KSeF lub identyfikatora zbiorczego w tytule przelewu oraz potencjalne odroczenie mechanizmu podzielonej płatności (MPP) oraz procedury tworzenia i pobierania identyfikatora zbiorczego. Główna dyskusja skupiła się na pytaniu, czy podawanie identyfikatora KSeF w przelewach będzie obowiązkowe, gdyż obecnie nie określono sankcji za jego brak. Ministerstwo Finansów planuje przedstawić wyjaśnienia w tej kwestii.

Dodatkowo ustalono, że nie będzie trybu awaryjnego dla identyfikatora zbiorczego, nie planuje się również otwarcia algorytmu tworzenia tego ID. Liczba znaków w identyfikatorze KSeF (35) pozostanie niezmieniona, dostosowana do potrzeb sektora bankowego. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że istotne będzie KSeF ID, a nie numery wewnętrzne faktur z systemów księgowych. Dla płatności cząstkowych będzie również możliwe wykorzystanie identyfikatora płatności. W trakcie dyskusji uczestnicy apelowali o ujawnienie algorytmu kodowania zbiorczego ID płatności oraz przemyślenie harmonogramu wdrożenia, tak aby obowiązkowe podawanie numeru KSeF w tytule przelewu nastąpiło później niż samo KSeF. Ministerstwo Finansów zapewnia, że po konsultacjach zostanie zaktualizowana dokumentacja techniczna dotycząca KSeF, co ma na celu uwzględnienie wyników dyskusji.

Konsultacje w dniu 22.02.2024 r.

Kolejne konsultacje odbyły się już kolejnego dnia, tj. 22 lutego 2024 roku. W trakcie dyskusji pojawiły się różnice zdań co do transakcji B2C – niektóre podmioty opowiadały się za wyłączeniem faktur dla konsumentów (B2C) z KSeF, podczas gdy inne sugerowały wprowadzenie opcji wystawiania faktur dla takich podmiotów poprzez KSeF. Poruszono również problem identyfikacji statusu podmiotów (B2C vs B2B), zwracając uwagę na problematykę identyfikacji poprzez NIP. Oczekuje się, że Ministerstwo Finansów dostarczy objaśnień podatkowych, które określą procedurę identyfikacji kontrahentów.

Dodatkowo, podkreślono, że w przypadku opcji wystawiania faktur B2C poprzez KSeF, dostawcy nie powinni być odpowiedzialni za ochronę danych nabywców. Nadto, przewiduje się istotne zmiany w przepisach energetycznych, a przedsiębiorcy obawiają się, że wprowadzenie obowiązkowego KSeF-u nie będzie z nimi zgodne. Zaznaczono, że dostawcy podlegają prawu telekomunikacyjnemu/energetycznemu, co również powinno znaleźć odzwierciedlenie w e-fakturach i KSeF. Poza tym, Ministerstwo Finansów podkreślało w trakcie konsultacji, że dla nich ważny jest zapis merytoryczny faktur (prezentacja danych), a decyzje dotyczące szaty graficznej pozostają w gestii podatnika. W związku z tym, pojawiło się pytanie, czy można ingerować w agregację danych, co zostanie szczegółowo zanalizowane na dalszym etapie. Wysunięto propozycje zmiany niektórych elementów i logiki schematu e-faktury, jednak Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że przed wdrożeniem obowiązkowego KSeF-u nie planuje zmian po stronie schematu FA(2).

Przedsiębiorcy zaznaczają, że załącznik ma kluczowe znaczenie w branży energetycznej, dlatego pojawiła się propozycja wysyłania załącznika poprzez KSeF. Ministerstwo Finansów jeszcze analizuje to zagadnienie. Przewiduje się co najmniej półroczne vacatio legis przed wprowadzeniem obowiązkowego KSeF-u. Omawiano także kwestie utrzymania not korygujących dla błędów o niewielkim znaczeniu, traktowania daty wystawienia na podstawie daty przypisanej w systemie podatnika, jasnego określenia, kiedy dokument jest kwalifikowany jako faktura, a kiedy jako wizualizacja, oraz wyjaśnienie, co oznacza awaria KSeF.

Tego dnia odbyły się także spotkania dla przedstawicieli branży paliwowej oraz dostawców mediów, podczas których poruszono także kwestie ogólne. Kolejny raz dyskutowano na temat identyfikacji statusu nabywcy i możliwości uwzględnienia faktur B2C w KSeF. W trakcie spotkania z dostawcami mediów głównym tematem była wizualizacja faktur. Równie intensywne dyskusje toczyły się podczas konsultacji z branżą paliwową, skupiając się na próbach ustalenia, jakie dokumenty klient powinien otrzymać na stacji paliwowej. MF nie ma zamiaru ingerować w tę kwestię, pozostawiając decyzję o rodzaju dokumentacji klientowi. Nie zapadła jednoznaczna decyzja co do sytuacji, gdy wystawianie e-faktur trwa dłużej, a klient czeka na miejscu. Rozważano możliwość wystawiania faktur „przy kasie” w trybie awaryjnym, offline, a następnie ich przesłanie do KSeF. Pomysł ten został uznany za możliwy przez MF, ale wymaga dalszej analizy oraz doprecyzowania warunków korzystania z trybu offline. Zaprezentowano również propozycję dopuszczenia drukowania wizualizacji faktur za pomocą kas rejestrujących w trybie niefiskalnym. Wreszcie, z uwagi na planowane wprowadzenie JPK_CIT oraz CSIoRE uczestnicy apelowali o wdrożenie KSeF w takim terminie, aby nie zbiegał się on z ww. obowiązkami.

Podsumowując, po ostatnich konsultacjach 21 i 22 lutego dotyczących KSeF, istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia istotnych zmian w regulacjach i procedurach związanych z systemem e-faktur. Przedsiębiorstwa powinny śledzić rozwój sytuacji i dostosować się do nowych wymogów, aby zachować zgodność z przepisami oraz efektywnie korzystać z KSeF.

Sprawdź Program KSeF PRO, dołącz do nas i bądź przygotowany na KSeF – https://ikidp.pl/ksef/program-ksef-pro/

Powiązane artykuły

Kiedy projekt nowych przepisów o KseF?

Nowe przepisy dotyczące KSeF – już po konsultacjach Krajowy System e-Faktur (KSeF) to inicjatywa mająca na celu usprawnienie obiegu faktur elektronicznych w Polsce. Ma...