Ryczałt 8,5% – kiedy możemy go zastosować?

Dorota Mariańska
18 marca 2024

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną metodę opodatkowania działalności gospodarczej, gdzie stawki podatku są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i mogą się wahać od 2% do 17%. Podstawę opodatkowania w tym systemie stanowi osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Kto jednak może zastosować ryczałt i dla kogo adekwatna będzie stawka 8,5%? Jak to wygląda w przypadku osób zarządzających? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ten rodzaj opodatkowania jest odpowiedni dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą znaczących kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż w ramach rozliczenia podatkowego nie są brane pod uwagę koszty uzyskania przychodów. Dzięki takiemu podejściu obliczanie podatku staje się prostsze.

Stała stawka podatku umożliwia przewidywalność kosztów podatkowych i eliminuje konieczność monitorowania zmian w przepisach podatkowych oraz dokonywania skomplikowanych kalkulacji podatkowych. Korzystne warunki opodatkowania mogą stanowić zachętę dla przedsiębiorców do rozwijania swojej działalności oraz świadczenia różnorodnych usług zarządczych i doradczych. Niski poziom podatków może zaś przyczynić się np. do zwiększenia inwestycji w rozwój firmy oraz zatrudniania nowych pracowników.

Ryczałt oraz jego niska stawka przynoszą także inne korzyści. Dzięki prostemu systemowi rozliczeń osoby zarządzające mogą ograniczyć obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zamiast skupiać się na skomplikowanych kwestiach podatkowych, mogą poświęcić więcej czasu i energii na rozwój swojej firmy oraz obsługę klientów. Stała stawka podatku pozwala także na łatwiejsze planowanie finansowe i przewidywanie kosztów podatkowych. To z kolei umożliwia lepsze zarządzanie budżetem firmy oraz podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych.

W konkluzji, opodatkowanie ryczałtem 8,5% dla osób zarządzających stanowi korzystne rozwiązanie, które umożliwia prosty i przewidywalny sposób rozliczenia podatkowego oraz zachęca do rozwoju działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na efektywnym prowadzeniu swojej działalności, zwiększając tym samym konkurencyjność na rynku. Konieczne jest w tym zakresie spełnienie jednak odpowiednich warunków.

Dla kogo stawka 8,5% przy ryczałcie?

W temacie zastosowania 8,5% stawki ryczałtu wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe różnego rodzaju interpretacjach podatkowych. Dla przykładu, warto wskazać m.in. na pismo z dnia 2 września 2022 roku, które to wydał dyrektor KIS 0114-KDIP3-w sprawie o sygnaturze 2.4011.831.2022.2.MJ. W tej sprawie wnioskodawca prowadził JDG oraz był czynnym podatnikiem podatku VAT. Współpracował ze Spółką na podstawie dwóch odrębnie zawartych umów. W oparciu o umowę o wykonywanie czynności zarządczych (tzw. “Kontrakt menedżerski”), wnioskodawca zarządzał częścią przedsiębiorstwa Spółki, tj. jednym z jego działów. Dodatkowo, na podstawie umowy o świadczenie usług ( tzw. “Umowa o doradztwo”), świadczył na rzecz Spółki usługi doradcze.

W tej sprawie organ podsumował wniosek i stworzył ,,semikatalog” okoliczności, których spełnienie będzie potrzebne aby móc rozliczać się w formie 8,5% ryczałtu:

  1. Dana osoba prowadzi działalność gospodarczą.
  2. Na podstawie umowy o świadczenie usług dana osoba świadczy na rzecz Spółki usługi doradcze.
  3. Jej obowiązki wynikające z Umowy o doradztwo nie są w żadnym zakresie tożsame ani pokrywające się z jej obowiązkami wynikającymi z Kontraktu menedżerskiego.
  4. Przedmiotem Umowy o doradztwo nie są czynności zarządzania przedsiębiorstwem lub częścią przedsiębiorstwa Spółki.
  5. Dana osoba spełnia warunki wymienione w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
  6. W terminie wskazanym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dana osoba złożyła oświadczenie o wyborze opodatkowania swojej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku.
  7. W 2021 r. dana osoba nie osiągnęła przychodów z tytułu działalności gospodarczej.
  8. Jej działalność nie stanowi wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
  9. Usługi, które ta osoba faktycznie wykonuje w ramach świadczonych usług doradczych na rzecz Spółki sklasyfikowane są według PKWIU 70.22.30.0 “Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.
  10. Spółka nie jest byłym ani obecnym jej pracodawcą.
  11. Do wykonywanej przez tę osobę działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na tej podstawie, po spełnieniu ww. warunków, organ podatkowy uznał, iż uzyskiwane przez wnioskodawcę przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług doradczych sklasyfikowanych według PKWIU 70.22.30.0 (Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarcze) mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przy czym – przychody z tytułu ww. usług – zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – podlegają opodatkowaniu stawka 8,5%, a nie jak wskazał wnioskodawca 15%.

W kolejnych artykułach z tej serii skupimy się natomiast na kolejnych przypadkach, kiedy organ podatkowy wskazywał na to, kiedy możliwe jest skorzystanie przez daną osobę ze stawki ryczałtu w postaci 8,5%, a jakie działania wykluczają taką możliwość.

Szukasz więcej informacji o ryczałcie 8,5% dla osób zarządzających? Zapoznaj się z naszym nowym produktem na platformie Wzór umowy B2B dla osób zarządzających – ryczałt 8,5%

Powiązane artykuły