Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Dorota Mariańska
6 maja 2024

W przypadku systemu podatkowego w wielu sytuacjach można skorzystać z różnego rodzaju ulg – jedną z nich jest tzw. ulga termomodernizacyjna. Ulga ta to forma wsparcia finansowego udzielanego przez państwo osobom, które decydują się na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w swoich budynkach mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej.

Ulga termomodernizacyjna – co daje?

Ulga termomodernizacyjna stanowi istotne wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza w kontekście modernizacji budynków mających na celu poprawę efektywności energetyczne. Jest to ulga udzielana właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych (w tym także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy podejmują działania termomodernizacyjne w swoich budynkach. Kluczowe znaczenie posiadają tutaj dwa artykuły, tj. art. 26h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli ustawa PIT), a także art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Celem ulgi jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania oraz ogrzewanie wody użytkowej poprzez ulepszenie izolacji termicznej oraz redukcję strat energii pierwotnej. Prace termomodernizacyjne mogą obejmować między innymi:

  • Ulepszenia zmniejszające zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej,
  • Działania zmniejszające straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych,
  • Inne prace poprawiające efektywność energetyczną budynku.

Przykłady działań, jakie mogą być podjęte w ramach tej ulgi to m.in. izolacja termiczna ścian zewnętrznych, izolacja termiczna dachu lub stropu piwnic, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, modernizacja systemów ogrzewania i wentylacji na bardziej efektywne, montaż instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych oraz wiele innych. Jakie korzyści przynoszą takie działania? Przede wszystkim jest to obniżenie kosztów eksploatacji budynku poprzez zmniejszenie zużycia energii; zmniejszenie emisji CO2, co przyczynia się do ochrony środowiska; a także podniesienie wartości nieruchomości poprzez poprawę ich efektywności energetycznej.

Korzyści z zastosowania ulgi

Trzeba przy tym jednak pamiętać o tym, iż wydatki kwalifikujące się do ulgi muszą być wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. oraz dotyczyć przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zakończonego w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Dodatkowo, kwota odliczenia nie może przy tym przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem. Trzeba przy tym też posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku (celem dokumentacji działań).

Odliczenie może być dokonane w zeznaniu podatkowym od:

  • Dochodu opodatkowanego według skali podatkowej.
  • Dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym.
  • Przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dana osoba może skorzystać z ulgi poprzez odliczenie, jeśli dysponuje dokumentem zakupowym wystawionym przez aktywnego podatnika VAT. Ponadto, taka osoba także skorzystać z odliczenia na podstawie faktury z podatkiem VAT, wystawionej przez firmę z innego państwa Unii Europejskiej. Dokonuje się tego w formularzach zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, przy czym dołącza do nich informację o odliczeniach w załączniku PIT/O.

Z uwagi na to, ulga termomodernizacyjna stanowi ważny instrument wspierający inwestycje w efektywność energetyczną domów jednorodzinnych w Polsce. Dzięki tej uldze właściciele mogą skorzystać z odliczenia podatkowego w zeznaniu rocznym, co przyczynia się nie tylko do oszczędności na kosztach eksploatacji budynków, ale także do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2. Ważne jest jednak przestrzeganie warunków i procedur określonych przez prawo, aby skutecznie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga Blog – Podatki

Powiązane artykuły

Warunki i zasady ulgi na prototyp

Ulga na prototyp w Polsce to ważne narzędzie wspierające przedsiębiorców w innowacyjnych działaniach, szczególnie w fazie testowania i wprowadzania na rynek nowych...