Zmiany w definicji budowli – co to zmienia w podatkach?

Dorota Mariańska
6 maja 2024

Od lat trwa problem z definicją „budowli” w kontekście podatkowym, a już od ponad dekady brakuje precyzyjnej definicji tego terminu dla opodatkowania nieruchomości. Aktualnie ustawa podatkowa (o podatkach i opłatach lokalnych) odsyła do prawa budowlanego, co prowadzi do licznych sporów między przedsiębiorcami a fiskusem dotyczących tego, co można uznać za „budowlę”.

Obecnie jednak Ministerstwo Finansów pracuje nad zdefiniowaniem „budowli” na potrzeby opodatkowania nieruchomościami, dążąc do stworzenia autonomicznej definicji bez konieczności odwoływania się do przepisów budowlanych. Dodatkowo, resort pracuje nad precyzowaniem zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielorodzinnych, mając na celu ujednolicenie tych zasad.

MF zapowiedziało, że do końca listopada 2024 roku zostaną opublikowane zmiany w podatku od nieruchomości dotyczące budowli i garaży. Ministerstwo zamierza dołączyć do ustawy załącznik zawierający spis określonych budowli podlegających opodatkowaniu. Resort nie ma jednakże aktualnie planów wprowadzenia systemowych zmian w podatku od nieruchomości. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21).

Eksperci wskazują jednak, iż nie ma nadziei na porzucenie skomplikowanego sposobu definiowania budowli w kontekście podatku od nieruchomości. W ich ocenie te zmiany nie rozwiążą całkowicie problemu, a nadal budowle używane w działalności gospodarczej będą podlegać podatkowi w wysokości 2% od ich wartości, a budynki będą opodatkowane w zależności od ich powierzchni. Należy zatem czekać na ostateczny kształt przepisów.

Dołącz do Instytutu i korzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów IKIDP Rejestracja

Powiązane artykuły