AI (sztuczna inteligencja) – rewolucja w księgowości i doradztwie podatkowym?

Dorota Mariańska
20 czerwca 2024

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym także księgowość i doradztwo podatkowe. Dzięki zaawansowanym algorytmom i możliwościom analizy dużych zbiorów danych, AI zmienia sposób, w jaki przetwarzane są informacje finansowe oraz jak doradcy podatkowi wspierają swoich klientów. W dzisiejszym artykule omówimy kluczowe aspekty, w jakie AI zmienia dziedzinę księgowości i doradztwa podatkowego, zwracając uwagę na nowe wprowadzone przez nas narzędzie takie jak AIsystent (Asystent AI, AIssistant czy Agent AI). 

Sztuczna inteligencja w praktyce 

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz to nowych aspektach naszej pracy oraz różnego rodzaju branżach, w tym także w księgowości i doradztwie podatkowym. Dla przykładu, korzystanie z AI może nam pomóc np. automatyzacji procesów księgowych. AI umożliwia bowiem m.in. automatyczne rozpoznawanie i klasyfikację dokumentów księgowych, co znacznie usprawnia proces księgowania faktur, paragonów czy rachunków bankowych. Za pomocą algorytmów uczenia maszynowego AI może analizować ogromne ilości danych finansowych w krótkim czasie i generować szczegółowe raporty, co pozwala na szybsze podejmowanie decyzji biznesowych. Systemy AI mogą wykrywać także różnego rodzaju anomalie w danych finansowych i księgowych, co umożliwia szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia i błędy. 

Sztuczna inteligencja może także pomóc w optymalizacji doradztwa podatkowego. Dzięki analizie danych przy użyciu AI, doradcy podatkowi mogą dostarczać bardziej precyzyjne prognozy dotyczące obowiązków podatkowych oraz strategii podatkowych dla swoich klientów. Na ten moment systemy AI pozwalają nawet na personalizację doradztwa podatkowego poprzez uwzględnienie indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowych klientów. AI może automatycznie monitorować zmiany w przepisach podatkowych oraz aktualizować klientów w przypadku konieczności zmiany strategii podatkowej. To wszystko już na ten moment, a trzeba pamiętać, że sztuczna inteligencja stale się rozwija i jej użycie w codziennej pracy może być coraz bardziej powszechne. 

Rewolucja w księgowości i doradztwie podatkowym? 

Mimo tego, w związku z rozwojem AI, istnieje z tego tytułu wiele różnego rodzaju korzyści oraz wyzwań. Mimo licznych korzyści, wdrożenie AI w księgowości i doradztwie podatkowym wiąże się bowiem z wyzwaniami związanymi z prywatnością danych, koniecznością dostosowania się do szybkiego tempa zmian technologicznych oraz potrzebą przeszkolenia pracowników w obszarze obsługi nowych narzędzi. Jednakże warto przy tym pamiętać, że AI przynosi liczne korzyści, takie jak zwiększenie wydajności, zmniejszenie ryzyka błędów, lepsze wykorzystanie danych do podejmowania decyzji oraz możliwość zapewnienia klientom bardziej kompleksowego i spersonalizowanego doradztwa. 

Reasumując zatem, sztuczna inteligencja stanowi rewolucję w dziedzinie księgowości i doradztwa podatkowego, przynosząc zaawansowane narzędzia do automatyzacji procesów, optymalizacji doradztwa oraz lepszego wykorzystania danych. Firmy księgowe i doradcze, które inwestują w technologie AI, mają szansę zwiększyć swoją konkurencyjność, usprawnić obsługę klienta oraz lepiej reagować na zmiany w otoczeniu biznesowym. W związku z tym, wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, my także w ramach oferowanych przez nas kursów i produktów wprowadziliśmy AIsystenta (AIssistant, Agent AI czy Asystent AI), czyli Twojego osobistego asystenta w formie sztucznej inteligencji, który w zależności od danego tematyki może odpowiedzieć na szereg Twoich pytań i wątpliwości dotyczących np. umów, pism czy też aspektów dotyczących fundacji rodzinnej w Polsce. 

AIsystent może szybko i precyzyjnie odpowiadać na pytania dotyczące obowiązujących przepisów podatkowych, zasad rachunkowości oraz innych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na podstawie wprowadzonych danych, AIsystent potrafi także np. obliczyć należne podatki, uwzględniając aktualne przepisy i stan faktyczny. AIsystent może doradzać w kwestiach związanych z zakładaniem i zarządzaniem fundacjami rodzinnymi, oferując wsparcie przy podejmowaniu decyzji dotyczących struktury i zarządzania majątkiem (w zależności od tego, do jakiego pakietu i produktu posiadamy dostęp w platformie IKIDP). 

Korzyści z używania sztucznej inteligencji takiej jak AIsystent obejmują przede wszystkim oszczędność czasu – automatyzacja rutynowych zadań i natychmiastowe odpowiedzi na pytania pozwalają bowiem księgowym i doradcom podatkowym skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy. Jest to także redukcja ryzyka błędów – AI minimalizuje ryzyko błędów, które mogą wynikać z ręcznego wprowadzania danych czy interpretacji przepisów, co zwiększa dokładność i zgodność z przepisami. Wreszcie, istotna jest także dostępność i wsparcie 24/7 – AIsystent jest dostępny non-stop, co oznacza, że klienci mogą otrzymać wsparcie o każdej porze, bez konieczności czekania na dostępność doradcy. 

AIsystent wspiera już uczestników kursu „Jak prowadzić fundację rodzinną – podatki, rachunkowość, dokumenty”. Dołącz do kursu i korzystaj na co dzień z atutów AIsystenta – https://platforma.ikidp.pl/courses/jak-prowadzic-fundacje-rodzinna-podatki-rachunkowosc-dokumenty/ 

Powiązane artykuły

Nowe towary objęte akcyzą od 2025 roku!

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące opodatkowania akcyzą nowych kategorii wyrobów zawierających nikotynę. Nowe regulacje, oparte...