Usługi dotyczące nauki pływania bez zwolnienia z VAT – ważny wyrok WSA!

Dorota Mariańska
11 marca 2024

Wspólnicy spółki cywilnej chcieli rozpocząć działalność związaną z organizacją kursów, szkoleń oraz zajęć w zakresie nauki pływania. Zwrócili się o wydanie interpretacji indywidualnej, zakładając, że uzyskanie statusu jednostki objętej systemem oświaty pozwoli im skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z ich stanowiskiem.

Organ zauważył, że pojęcia użyte w przepisach o zwolnieniach powinny być interpretowane w sposób ściśle określony, jako że stanowią one wyjątki od ogólnej zasady opodatkowania VAT. Wskazał także, że brak definicji „kształcenia” w przepisach oraz odwołanie się do dyrektywy 2006/112/WE Rady i wyroku TSUE z 21 października 2021 r. w sprawie C-373/19 potwierdza, że nauka pływania nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie wspomnianego artykułu.

Wspólnicy nie zaakceptowali wydanej interpretacji, dlatego złożyli skargę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zajmujący się sprawą zauważył, że w opisie przyszłego zdarzenia skarżący jedynie planowali uzyskanie statusu jednostki objętej systemem oświaty zgodnie z przepisami prawa oświatowego, jednak pytanie dotyczyło okresu po uzyskaniu tego statusu. Sąd zwrócił uwagę, że opis przyszłego zdarzenia nie zawierał informacji na temat konkretnego statusu, jaki spółka miała uzyskać ani nie przedstawiał bliższych szczegółów dotyczących świadczonych usług.

W rezultacie sąd uznał, że organ słusznie wskazał, że usługi nauki pływania nie kwalifikują się jako kształcenie powszechne i dlatego nie podlegają omawianemu zwolnieniu podatkowemu z VAT dotyczącemu kształcenia i wychowania. Wobec tego skarga została odrzucona. Podstawę stanowi wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Po 356/23 – wyrok nie jest prawomocny.

Szukasz informacji o podatkach? Zapraszam na bloga Blog – Podatki

Powiązane artykuły