Wraca wyższa stawka VAT na żywność!

Dorota Mariańska
8 kwietnia 2024

Obniżona stawka VAT na artykuły spożywcze została wprowadzona od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, które miały chronić społeczeństwo przed wzrostem cen spowodowanym sytuacją na Ukrainie. Ostatnią decyzję o przedłużeniu obniżonej stawki VAT na produkty spożywcze podjął poprzedni rząd.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. utrzymało czasowe obniżenie stawki podatku VAT na żywność do 0% przez pierwszy kwartał 2024 roku. Początek kwietnia zwiastuje nadejście wzrostu cen żywności. Decyzja Ministerstwa Finansów, aby nie przedłużać zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze po 31 marca 2024 r., spowoduje ponowne objęcie żywności 5% stawką VAT od 1 kwietnia 2024 roku.

Przedsiębiorcy będą mieli na to tylko kilka dni, aż do największego natężenia zakupów przed świętami. W praktyce zmiany cen żywności będą musiały zostać wprowadzone w weekend świąteczny. Zniesienie zerowej stawki VAT na żywność oznacza dla polskiej rodziny około 120 złotych więcej wydatków miesięcznie.

Sprzedawcy będą zobowiązani do dostosowania ustawień kas fiskalnych oraz wymiany etykiet cenowych w sklepach. Ta zmiana spowoduje także wygaśnięcie wiążących informacji stawkowych (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa podała w komunikacie, że będzie znacznie przyspieszać wydawanie nowych WIS-ów dotyczących produktów spożywczych. Jednakże oznacza to konieczność złożenia nowych wniosków przez podatników.

O VAT piszemy w wielu innych artykułach – blog VAT

Powiązane artykuły

Vinted na celu skarbówki!

Vinted to platforma internetowa umożliwiająca sprzedaż, kupno i wymianę odzieży, obuwia oraz akcesoriów. Jest to popularna aplikacja, szczególnie wśród młodych ludzi,...

Plan kont fundacji rodzinnej i jego założenia

Plan kont fundacji rodzinnej musi być zbieżny z podstawowymi celami dotyczącymi fundacji rodzinnej, czyli po pierwsze gromadzenie mienia, po drugie zarządzanie mieniem...