Cele i zadania rachunkowości fundacji rodzinnej

Dorota Mariańska
5 lutego 2024

Fundacje rodzinne osoby prawne utworzone przez fundatora w celu gromadzenia majątku oraz zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Rachunkowość fundacji rodzinnych podlega określonym przepisom prawa, mającym na celu zapewnienie przejrzystości i odpowiedzialności finansowej tych organizacji. Jakie są jednak podstawowe cele i zadania prowadzenia takiej rachunkowości?

Rachunkowość fundacji rodzinnej

Warto wskazać, że fundacja rodzinna stosuje pełną rachunkowość, podlega opodatkowaniu podatkiem CIT i jest płatnikiem podatku PIT. Jej rachunkowość opiera się na zastosowaniu systemu podwójnej księgowości, co umożliwia rejestrację i monitorowanie wszystkich transakcji. Priorytetowym celem jest śledzenie oraz utrzymanie precyzyjnych zapisów dotyczących przychodów, wydatków i aktywów fundacji.

Fundacje rodzinne mogą pozyskiwać środki z różnych źródeł, takich jak darowizny, dotacje, czy też inne dochody z majątku. Wszystkie dochody muszą być zarejestrowane i ujęte w księgach rachunkowych. Fundacje te mogą przeznaczać środki na realizację celów statutowych czy też wybrane przez siebie zadania. Wydatki muszą być zgodne z zapisami statutu i przejrzyste w kontekście sprawozdawczości finansowej. Rachunkowość fundacji rodzinnej musi realizować także odpowiednie cele i zadania.

Cele i zadania

Cele i zadania rachunkowości są związane z efektywnym funkcjonowaniem fundacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i celami statutowymi. Głównym celem rachunkowości fundacji rodzinnej jest zapewnienie przejrzystości finansowej. Dzięki skrupulatnemu rejestrowaniu i analizowaniu operacji finansowych, fundacja może prezentować jasny obraz swojej sytuacji finansowej. Rachunkowość fundacji musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa – natomiast cele i zadania tej rachunkowości określa:

  1. 1 ustawa o fundacji rodzinnej,
  2. 2 ustawa o rachunkowości,
  3. 3 inne akty prawne (np. przepisy o CIT, PIT czy też VAT).

Ustawa o fundacji rodzinnej zawiera różnego rodzaju wskazówki i przepisy mające silny wpływ nie tylko na opodatkowanie tej fundacji, ale także kwestie rachunkowe. Ustawa o rachunkowości nie zawiera natomiast żadnych szczególnych przepisów dotyczących samych fundacji rodzinnych, natomiast zawiera szereg regulacji związanych z prowadzeniem rachunkowości dla wielu podmiotów gospodarczych w Polsce i pozwala na zdefiniowanie wielu istotnych kwestii. Na wskazane ustawy ,,nakładają” się także przepisy i ustawy podatkowe, które także nie do końca są spójne z przepisami prawa finansowego, dlatego w tym zakresie musimy sami wykreować pewne rozwiązania w polityce rachunkowości. Wspomniane akty prawne stanowią zatem sieć powiązań bezpośrednich i pośrednich, które to wynikają z naszej kreatywności i pracy, inicjatywy w zakresie polityki rachunkowości, a które to powiązania także wskazują na to, w jaki sposób zagadnienia podatkowe będziemy ujmować w zakresie rachunkowości fundacji rodzinnej.

Głównym celem fundacji rodzinnej jest efektywne zarządzanie swoim majątkiem w taki sposób, aby zoptymalizować zarówno wartość zysków, jak i wartość posiadanych aktywów. To stanowi szczególne zadanie dla zarządu fundacji, zwłaszcza gdy jej działalność jest rozbudowana. Wobec tego rachunkowość fundacji może być stosunkowo prosta, na przykład, gdy posiada akcje w jednym przedsiębiorstwie i otrzymuje roczną dywidendę. Z drugiej strony, może być znacznie bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy fundacja jest właścicielem różnorodnych aktywów, takich jak nieruchomości, z których część jest wynajmowana, a część sprzedawana. Pojawiają się wtedy dodatkowe kwestie, takie jak podatek minimalny od wartości budynku, obsługa obrotu walutą, ustalanie kursów wymiany, oraz wiele innych aspektów.

Oprócz tego, jednym z głównych zadań rachunkowości jest także prowadzenie kompleksowej dokumentacji finansowej. Rachunkowość umożliwia także wprowadzenie skutecznych mechanizmów kontroli wewnętrznej, które pomagają monitorować zgodność działań fundacji z obowiązującymi przepisami i statutem. Rachunkowość ta powinna też wspierać proces planowania finansowego, umożliwiając prognozowanie przychodów i kosztów oraz dostosowywanie strategii finansowej na przyszłość. Poza tym, rachunkowość umożliwia fundacji efektywne zarządzanie swoimi środkami finansowymi poprzez monitorowanie przychodów, kosztów, oraz innych operacji finansowych. To narzędzie wspomaga podejmowanie decyzji finansowych w celu realizacji statutowych celów fundacji.

Z uwagi na to, rachunkowość fundacji rodzinnych w Polsce jest istotnym elementem zarządzania tymi organizacjami. Prowadzenie przejrzystej i zgodnej z przepisami rachunkowości umożliwia skuteczne osiąganie celów statutowych oraz budowanie zaufania beneficjentów fundacji. Fundacje rodzinne mają obowiązek prowadzenia odpowiedniej rachunkowości w zakresie swojej działalności, co stanowi kluczowy element transparentności i odpowiedzialności w sektorze fundacji.

Skorzystaj z naszego kursu „Rachunkowość fundacji rodzinnej” – Kurs Rachunkowość fundacji rodzinnej z przykładami planu kont i polityki rachunkowości

Powiązane artykuły