Spis z natury – na czym polega?

Dorota Mariańska
12 lutego 2024

Spis z natury to kluczowy element kontroli majątku firmy, mający na celu rzetelne udokumentowanie stanu posiadanych środków materialnych. Bywa nazywany także remanentem albo inwentaryzacją. Stanowi czynność polegającą na określeniu faktycznych stanów posiadanych towarów rzeczowych w przedsiębiorstwie.

Jego celem jest dokładne określenie stanu posiadanych zapasów i środków trwałych w firmie. Ma on na celu także udokumentowanie faktycznego posiadania mienia oraz kontrola zgodności stanu magazynowego z danymi księgowymi. Identyfikuje on także ewentualne rozbieżności, np. braki czy też nadwyżki.

Zasadniczo spis z natury sporządza się w dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, w ostatnim dniu roku podatkowego, 1 stycznia, w przypadku zmiany wspólników albo zmiany proporcji udziału wspólników, a także przy likwidacji działalności. Spis z natury należy wykonać, nawet jeżeli jego wynik będzie zerowy.

Co istotne, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mają jednak obowiązku sporządzania spisu z natury na koniec roku podatkowego. Pozostałe osoby w spisie powinny podać m.in. swoje dane, informacje o towarach handlowych i materiałach, półwyrobach, produkcji w toku, wyrobach gotowych, brakach i odpadach.

Prowadzisz biuro rachunkowe? Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy blog – biuro rachunkowe

Powiązane artykuły